Дарко Шарић тражи проверу законитости доказа

БЕОГРАД: У Апелационом суду у Београду данас је почео претрес у другостепеном поступку поводом жалби на првостепену пресуду Дарку Шарића и другим оптуженима за кријумчарење 5.7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу.
sudnica
Фото: pixabay.com

На почетку претреса суд је раздвојио поступак према двојици оптужених јер се њихови браниоци ниси појавили у судници, а пирисуатво адвоката је обавезно у овом поступку.

Поступак је раздвојен у односу на Горана Соковића, који је у бекству и Бошка Недића.

Након тога, сви оптужени и њихови афвокати су се формално изјаснили да остају при ранијим одбранама у којима су негирали кривицу.

Шарић је од суда затражио да се изјасни да ли су поједини докази, који се налазе у списима предмета, прибављени на законит или на незаконит начин, јер се на незаконито привављеним доказима не може засновати пресуда.

Претрес се наставља сутра када ће се очекује да судско веће определи шта ће радити и које ће доказе изводити.

Шарићу 24. сецембра укинут притвор и одређен куцнхи притвор тако да је данас први пут сам през пратње сидске страже дошао у Специјални суд где се одржава ова седница.

Он је четири и по године био у бекству, а предао се домаћим правосудним органима у марту 2014. године од када је до 24. децембра 2021. био у притвору.

Иначе претрес пред Апелационим судом се одржава пошто је овај суд након поновног разматрања жалби у новембру прошле године, одлучио да отвори претрес и сам изведе кључне доказе, након чега ће донети нову правоснажну пресуду.

Прву правоснажну пресуду је у мају прошле године Врховни касациони суд укинуо по ванредном правном леку и наложио да се поново разматрају жалбе на првостепену пресуду Специјалног суда из 2018. године којом је Шарић осуђен на 15 година затвора због шверца кокаина током 2008. и 2009. године.

Овај претрес је планиран да траје 10 радних дана и одржава се у згради Специјалног суда у Устаничкој улици.

Након овог јавног дела претреса биће донета нова другостепена пресуда која ће накнадно бити објављена писаним путем.

Претходну другостепену пресуду у мају је укинио Врховни касациони суд по ванредном правном леку Шарићевих адвоката јер је двоје судија из већа које је одлучивало по жалбама, учествовало раније у одлучивању о продужењу притовра.

Након тога одлучено је да се пред већем, од двоје нових и троје из ранијег већа понови одлучивање по жалбама.

Новим већем преседава Нада Хаџи Перић, судија известилац је Сретко Јанковић, а чланови већа су судије Весна Петровић, Татјана Вуковић и Марко Јоцић.

Јоцић и Хаџи Перић су нове судије у овом предмету, који су заменили судије Милимира Лукића и Бојану Пауновић, док су Јанковић, Петровић и Вуковић поступали и у претходном већу.

Апелациони суд сада након што сам изведе кључне доказе, може првостепену пресуду да потврди у целости, да је преиначи у целости или у неким деловима или у висини казни и да онда изрекне правоснажну пресуду.

Првостепеном пресудом на коју су изјављене жалбе Шарић је осуђен на 15 година затвора као један од три организатора групе која је кријумчарила укупно 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године.

Горан Соковић, који је све време у бекству осуђен је на 15 година затвора, такође као организатор групе, као и Жељко Вујановић који је добио 14 година затвора, а зимус је одведен на издржавање казне.

Остали оптужени су осуђени на казне затвора од 9 и по до 12 година затвора, док су тројица сведока сарадника добила симболичне казне од пет до 10 месеци затвора.

Осим у односу на Шарића, поново се разматрају жалбе Горана Соковића, Жељка Вујановића, Марка Пандрца, Николе Димитријевића, Ненада Новаковића, Бошка Недића, Петра Обрадовића, Небојше Сретеновића, Михајла Ђоковића, Родољуба Радуловића, Борислава Туњића, Милана Миловца, Живка Сибинског, Дарка Тошића, Милоша Цајића и сведока сарадника Радана Адамовић, Небојше Јоксовића и Драшка Вуковића.

Шаићу је укинутом правоснажном одлуком Апелационог суда у новембру 2020. године била потврђена казна од 15 година затвора, коју му је претходно у децембру 2018. године првостепеном пресудом изрекао Специјални суд.

Крајем јула 2020. године Шарић је првостепеном пресудом Специјалног суда осуђен на девет година затвора због прања 20 милиона евра зарађених од продаје наркотика.

У овом случају у току је жалбени поступак, али седница за разматрање жалби још није заказана.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести