Двојица осумњичених Контићевих помагача на слободи

Двојици окривљених, који се доводе у везу са случајем бруталног пребијања младића у Јеврејској улици у Новом Саду, за које се терети Иван Контић, истекао је јуче притвор који им је одређен до 30 дана, решењем судије новосадског Вишег суда за претходни поступак.
Scena prebijanja Фото: Youtube/prinscreen
Фото: Сцена пребијања Фото: Youtube/prinscreen

Огњен Л. (30), окривљен за учествовање у тучи у којој је пребијен двадесетосмогодишњи М. М., упућен је одмах на годину издржавања раније изречене казне, али у кућном затвору. Он је претходно осуђен због кривичног дела држања и ношења оружја, у стицају с угрожавањем сигурности.

– Лука В. (38), који окривљен за помоћ учиниоцу после почињеног кривичног дела (Огњену Л.), пуштен је на слободу – казао је јуче за „Дневник” бранилац обојице адвокат Горан Карадаревић. Како смо писали, поменута двојица окривљених ангажовала су четворицу новосадских адвоката, који су захтевали изузећа поступајућег заменика тужиоца и Тужилаштава, о чему још није донета одлука.

Огњен Л. (30) упућен је одмах на издржавање раније изречене казне од године кућног затвора због држања и ношења оружја

Бранилац окривљеног Луке В. адвокат Петар Цветковић напоменуо је за наш лист да је одбрана прекјуче поднела предлог за укидање притвора и да је он усвојен, јер се ради о примени одредаба о скраћеном поступку.    

Осумњичени су приведени 13. септембра. С обзиром на то колике су запрећене казне за поменута кривична дела, притвор није било могуће продужити, те су они пуштени по истеку 30 дана од дана када им је притвор одређен након лишења слободе.

Иначе, Иван Контић (30), осумњичен да је бруталним пребијањем покушао да убије М. М. (28) испред једне кладионице у Јеврејској улици у центру Новог Сада, сагласан је да по скраћеној процедури буде изручен Србији, по чијој потерници је ухапшен у недељу у Подгорици. То је потврдила саветница за односе с јавношћу подгоричког Вишег суда Аида Музуровић, која је додала да је судија за истрагу саслушао осумњиченог, након чега му је одредио екстрадициони притвор.

Подсећања ради, језиво пребијање двадесетосмогодишњег М. М. догодило се 24. августа, пола сата после поноћи, испред једне кладионице у Јеврејској улици у Новом Саду. Брутално насиље забележиле су сигурносне камере на оближњим локалима, а снимак је две недеље касније испливао у јавност. На снимку се види како Контић несрећног младића хвата за врат и брутално удара док младић није остао без свести. Такође се види да се умешао још један младић, који удара и шутира М. М. док претучени младић без свести лежи на земљи, а насилник му ломи обе руке, наочиглед обезбеђења локала испред којег се догодило то зверско насиље.

– За брутално пребијање младића у Новом Саду полиција је сазнала од Клиничког центра Војводине 24. августа и истог дана обављена је комуникација с Основним јавним тужилаштвом, о чему постоје докази – рекао је директор полиције Владимир Ребић.

За цео случај јавност је сазнала 11. септембра, након што је на друштвеним мрежама објављен видео-снимак.

О мотиву зверског пребијања, о којем сведоче узнемирујући видео-снимци, још се нагађа. По незваничним сазнањима, њих двојица се знају одраније, а и пре неколико месеци између њих је дошло до сукоба.

Заменик вишег јавног тужиоца Зоран Јаковљевић појаснио је за „Дневник” правну процедуру у новонасталој ситуацији.  

– Против Ивана Контића се води истрага у Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду због кривичног дела убиства у покушају – навео је Јаковљевић. – Ми смо иницирали посупак пред судом ради расписивања потернице за њим, с обзиром на то да није био доступан државним органима тренутку када је истрага отворена. Треба рећи да између наше две државе постоји уговор о изручењу, који је измењен 2011. године и дозвољава изручење и страних држављана, односно домаћих држављана. У конкретном случају, уколико Иван Контић има црногорско држављанство, због запрећене казне од најмање пет година, што јесте у овом случају где се ради о распону од пет до 15 година, постоји могућност да Црна Гора изручи Србији свог држављанина.

По Јаковљевићевим речима, процес подразумева да се особа која је лишена слободе, доводи судији за претходни поступак, који одлучује о испуњености услова за изручење, и уколико он сматра да су формални услови у реду, може одлучити и о притвору.

– У сваком случају, уколико дође до тога, он ће бити овде доведен на саслушање и истрага се наставља, предузимаће се даље радње да би се донела одлука суда – истакао је Зоран Јаковљевић.   

Д. Николић  М. Вујачић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести