ИЗНУДE:  Жртве се типују и насумично  

Наш лист је  прошле седмице писао у једном дану о два случаја изнуде у Новом Саду.
novac hapsenje
Фото: mup.gov.rs

Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду лишили су слободе Б. Љ. (27), због постојања основа сумње да је учинио кривично дело изнуда у покушају. Сумња се да је од свог адвоката тражио 500 евра, а када је овај одбио да му да новац, покушао је да га изнуди претњама.

Претресом стана осумњиченог, полиција је пронашла мању количину наркотика, па ће против њега бити поднета кривична пријава и за неовлашћено држање дроге.

За покушај изнуде терети се и Новосађанин Н. М. (22), којег је полиција ухапсила у понедељак. Он се терети да је претњама покушао да изнуди новац од радника једне кладионице,  на име непостојећег дуга.

- Ова кривична дела  чине се непосредно, али тако што починилац који плански и организовано примењује силу или прети силом и то најчешће анонимно у име другог лица. Под псеудонинима и неретко се обављају преко разних уређаја за комуникацију, телефонима , мејловима, друштвеним мрежама а знатно ређе писменима. Код претњи озбиљност се процењује са субјективног становишта, а ту је битно да се оцени да је она реална, стварна и условно говорећи основана, те да оштећена особа њу доживи као озбиљну - каже за „Дневник“ шеф групе за сузбијање имовинских деликата у новосадској Полицијској управи Бранислав Загорац. 

Он обајашњава да извршиоци ових кривичних дела покушавају да упознају личне прилике оштећеног, на пример брачно стање, радно место у детаљима уз оне о фирми у којој ради, адресу станаовања, да би потом користио таква сазнања која је прибавио не би ли претњом изазвао страх, као најјаче оружје. Најчешће се не прети само лицу од којег се изнуђују новац и вредности него и члановима породице па и деци. И то уз приказивање личних података, не би ли дочарали озбиљну и бескрупулозну намеру. Често измисле неки дуг, а неретко се он своди на око 500 евра.  


Успешна полицијска борба

Статистика показује да су 2015. године,на подучју 12 општина Јужнобачког округа, била пријављена 22 кривична дела изнуде, једно у две седмице, од којих су у 16 случајева били н. н. извршиоци. Три дела нису у току те године решена, па је проценат расветљености за тај период износио преко четири петине. Те године су забележено и шест дела с познатим извршиоцима оштећеном.

Наредне године дошло је до значајног пораста ових дела на 41 случај, али и проценат расветљености је био преко 87 процената. Лане је приваљено 19 изнуда и све су решене. У првих овогодишњих осам месеци било је 16 изнуда и до сада је расветљено 92 одсто, с тим што се нека дела  не расветле исте године, сазнајемо у Полицијској управи у Новом Саду.


- Ова кривична дела најчешће чине мушкарци, млађе и средње старосне доби, извор сазнања пријављују обично оштећена лица, али у знатној мери и чланови њихове најуже породице и пријатељи, када то оштећени из страха неће то да ураде. Понекад, али много ређе се долази до информација преко грађана или „поговарањем“ - наводи Загорац и додаје:    

- У карактеристичне догађаје можемо убројати онај који баш класично описује кривично дело изнуде. Имали смо пријаву у фебруару ове године једног житеља Сремске Каменице, који нам је пријавио да њему непознато лице од њег изнуђује 400 евра, преко телефонског позива, а уз захтев да му тај износ оштећени уплати преко поште. Оперативним радом то кривично дело смо расветлили брзо, утврдили смо идентитет лица  (26) с подручја Новог Пазара.  Дозволили смо му да дође до примопредаје новца, и непосредно након тога смо га лишили слободе, па је дело остало у домену покушаја. Каније смо утврдили, да је овај младић чинио ова дела континуирано, према више осооба у Србији, па је и процесуиран на подручју неколико полицјиских управа. Занимљиво је да је он преко интернета долазио до личних података „жртава“ које је одабирао насумично. Представљо је да су му познате околности људи којима прети, најављивао је да ће напасти „на живот и тело“ и потраживао новац, након што је типовао оштећеног.     


Строге казне

Изнуде спадају у област имовинских кривичних дела која се обављају насилно и описане су у члану 214 Кривичног законика  Републике Србије. Имају основни облик и четири квалификована, а односе се на ситуације у којима неко има намеру да себи или другом прибави имовиску корист силом или претњом принуди другога учини или не учини нешто на штету имовине. Окривљенима прети казна  затвором од једне до осам година. 

Два квалификована облика се односу на штету која настаје кривичним делом, односно, уколико се прибави противправна имовинска корист у износу од преко 450.000 динара, извршилац ће се казнити казном затвора од две до десет година, а уколико се узме имовинска корист која прелази 1.500.000 динара, казниће се затвором од три до 12 година.

Друга два квалификована облика се односе на начин извршења, и ту се наводи да у ситуацији када се ово кривично дело почини у оквиру групе извршилаца казне ће износити од пет до 15 година, или ако кривично дело изврши организована криминална група оптужени ће се казнити се с најмање пет година затвора.  


Наш саговорник наглашава да резултати говоре да новосадска полиција успешно решава кривична дела изнуде, те стога апелује на грађане да се јаве ако неко покуша да их на овај начин узнемири, јер како каже ове изгреднике храни страх жртве. 

М. Вујачић  

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести