Почиње петодневна седница за разматрање жалби оптужених за учешће у убиству Славка Ћурувије

БЕОГРАД: У Апелационом суду у Београду данас почиње петодневна седница за разматрање жалби на првостепену пресуду којом су, због учешћа у убиству новинара и власника „Дневног телеграфа” Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, на укупно 100 година затвора осуђена четворица тадашњих припадника Државне безбедности.
1
Фото: Youtube Printscreen

Пресуда коју буде донео Апелациони суд, након петодневне сесије, требало би да буде коначна јер је првостепена већ два пута укидана. 

Посебно одељење Вишег суда у Београду, односно Специјални суд, осудило је 2. децембра прошле године на укупно 100 година затвора четворицу некадашњих припадника државне безбености (ДБ) због учешћа у убиству новинара и власника „Дневног телеграфа” Славка Ћурувије 11. априла 1999. године. 

И према новој пресуди, Ћурвију је убило NN лице док су му ДБ-овци дали логистичку подршку.

Због подстрекавања на убиство, на по 30 година затвора поново су на исте казне осуђени тадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић и шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, док су као саизвршиоци у убиству на по 20 година затвора осуђени бивши оперативац београдског центра Ратко Ромић и припадник резервног састава ДБ-а Мирослав Курак, који је у бекству, па му је пресуда изречена у одсуству. 

Ово је била друга првостепена пресуда, која се изриче након што је прву 5. априла 2019. године укинуо Апелациони суд и наложио да се понови суђење, због увођења у случај Н. Н. лица које се не помиње у оптужници. Наиме, уместо Мирослава Курака, који се у оптужници помињао као директни извршилац убиства, он у пресуди није поменут као такав, већ непознато лице (Н. Н.), чији идентитет није утврђен.

Четворица оптужених су, и после првог суђења, били осуђени на укупно 100 година затвора, али је та пресуда укинута одлуком Апелационог суда, који је наложио понављање суђења јер је том пресудом у случај уведено Н. Н. лице као непосредни извршилац убиства, што је супротно оптужници. 

У оптужиници се тврди да је Ћурувију убио Курак, а да му је саучесник био Ромић, који је, наводно, дршком пиштоља ударио у главу Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу. 

Њих су на то, према оптужници, подстакли Марковић и Радоњић.

Тужилаштво тврди да је мотив за убиство било Ћурувијино иступање у домаћој и страној јавности, као и његова критика тадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића и његове супруге Мирјане Марковић.

Ћурувија је праћен све до убиства, а нарочито интензивно је праћено његово кретање 10. и 11. априла 1999. године, када је, према оптужници, он ликвидиран у хаустору зграде у Светогорској улици где је живео. Убијен је између 16.39 и 16.45, док је са њим у друштву била његова пријатељица и очевидац убиства Бранка Прпа у дворшту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе „Дневног телеграфа”.

Подсетимо, Ромић и Радоњић су били у притвору београдског затвора од јануара 2014. до јула 2017. године, када им је та мера замењена кућним притвором уз електронски надзор. 

Марковић у КПЗ „Забела” код Пожаревца издржава казну од 40 година затвора због четвороструког убиства на Ибарској магистрали у октобру 1999. године.

Чланови апелационог судског већа, на којима је тежак задатак да, и поред свих опструкција и притисака, после више од 23 године најзад окончају процес за убиство новинара Славка Ћурувије су: Нада Hayi Перић, председница, Весна Петровић, судија известилац, и чланови судије Драган Ћесаревић, Марко Јоцић и Душанка Ђорђевић.

 М. Бозокин

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести