Поново измене у кривичном поступку

“Када би закони могли да говоре, прво би се пожалили на правнике”, једна је од опаски изречених на скупу кривичара поводом хиперинфлације инкриминација у реформи кривичног законодавства.
zlatibor
Фото: Dnevnik.rs

“Уз то Србија нема ни озбиљну анализу кривичних поступака који се воде против оптужених за корупцију, а немамо ни инструменте за превенцију корупције”, рекао је на Златибору проф. др Станко Бејатовић, председник Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу.

Отварајући 57. саветовање кривичара, професор Бејатовић је подсетио да је Србија до сада урадила доста, али не довољно и све што је било предвиђено Акционим планом за Поглавље 23, које се односи на борбу против корупције, реформу правосуђа и заштиту људских права.

Шефица преговарачког тима Тања Мишчевић истакла је значај овог поглавља  које се по правилу отвара прво а затвара последње. Она је подсетила да је Србија у преговарачком процесу отворила десет поглавља, од укупно 35, а да су два поглавља привремено затворена.

Државни секретар у Министарству правде Радомир Илић рекао је да предстоји анализа примене Законика о кривичном поступку и да ће Министарство правде на основу те анализе преузети одређене кораке за измену овог закона. Међутим, како је нагласио, концепт тужилачке истраге неће бити промењен.

“Садашњи предистражни поступак треба претворити у праву тужилачку истрагу, којом руководи тужилац.  Није добро да тужиоца претварамо у судију и да захтевамо од њега да потпуно једнако гледа на доказе који му користе и на доказе који иду у корист окривљеном”, рекао је проф. др Милан Шкулић, судија Уставног суда Србије.

Шкулић је подсетио да Србија није добила „американизован“ кривични поступак, јер би у том случају на суђењима учествовала и порота. Када би поротници одлучивали о кривици, у Србији би било десет пута мање ослобађајућих пресуда него што их има сада, управо због репресивности наше јавности, рекао је др Шкулић.

“Спремни смо да пружимо подршку Министарсву правде уколико се укаже потреба за изменом Законика о кривичном поступку”, рекао је заменик шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Џозеф Мелот.

“Европска унија тражи од Србије да модернизује начин на који управља државом. Грађани треба да осете сигурност и да верују у правосуђе и у правду која се постиже на суду”, рекао је Валтер Перкер, правни саветник амбасаде САД у Србији.

На саветовању под називом „Реформски процеси и Поглавље 23“, коме присуствује више од 400 кривичара из Србије и окружења, наглашено је да су наши закони оптерећени увођењем непотребних инкриминација и заоштравања казнене политике законодавца, која не доводи до строжих казни у пресудама.

Текст и фото: В. Савић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести