Смањен број прекршаја јавног реда и мира у Новом Саду

У првој половини ове године на подручју Јужнобачког округа забележено је 37 одсто мање прекршаја из области јавног реда и мира него у истом периоду лане.
Nikola Petrovic
Фото: Дневник/Никола Петровић

Половина прекршаја је почињена у Новом Саду, и то на улицама и трговима, два одсто у становима и кућама, а 14 процената у угоститељским локалима. Резултати новосадске Полицијске управе у тој области су евидентни, потврђује статистика.

Од 2013. године био је приметан пораст броја таквих откривених прекршаја, а од 2015. године бележи се њихово смањење. У свих 12 општина јужне Бачке у просеку је евидентирано седам таквих прекршаја дневно. Било би добро да нема ниједног, али ако се узме у обзир да у поменутом округу живи више људи него у Црној Гори, такво стање није незадовољавајуће. Ипак, две трећине, просечно бар четири прекршаја дневно, имају у себи неке облике насиља. Више од половине тих преступа чине повратници.

– Најчешће се ради о прекршајима који се односе на вређања, чињења насиља, претње или туче, свађе, вику и буку на јавном месту – објашњава за „Дневник” старешина у Одељењу (униформисане) полиције Полицијске управе у Новом Саду Никола Петровић.

– Најзначајнији разлог смањења прекршаја из области јавног реда и мира је превентивни рад. Обављају се периодичне анализе на разним нивоима, утврђују време и простор критичних дешавања, да би потом полицијски службеници својим непосредним присуством утицали на смањење прекршаја, пре него што они наступе. То је подигнуто на виши ниво и резултати су очигледни. Одабране су сталне одговарајуће методе, легитимисања, прегледа, акција, рација у угосититељским локалима у сарадњи с инспекцијским службама. Није битно само физичко присуство већ и благовремено активно предузимање мера и радњи, као што су контроле и легитимисање особа које привлаче пажњу понашањем, изгледом или на неки други начин. Такође, делотворно је санкционисање блажих деликата на време, док они нису прерасли у теже или кривична дела - каже Петровић.     

По његовим речима, сваки прекршај с елементима насиља спада у групу тежих прекршаја тако да је то приоритет и у наредном периоду. 

– Највећи број прекршаја јавног реда и мира извршен је на подручју града Новог Сада и то због великог броја грађана, угоситељских локала и манифестација. Одређени догађаји могу имати елементе прекршаја, али и кривичног дела. Тужилац квалификује да ли постоји једно или друго, или оба засебно за одређена понашања, односно, ко има више „радњи извршења”. Може се десити да особа нарушава јавни ред и мир с неким лицем, а да потом чини насиље према овлашћеном службеном лицу. За једно следи прекршај, а за друго кривична пријава. Односно, за једну радњу не може се поднети пријава и за прекршај и за кривицу, али се неретко дешава да против осумњиченог следи прекршајна пријава због нарушавања јавног реда и мира, а уз то и кривична за неко дело с тежим последицама и санкцијама, које се починило „готово узгред“ на месту догађаја – појашњава на крају Никола Петровић.

М. Вујачић

На скенеру 5.408 људи

Приликом извршавања службених послова припадници Одељења полиције Полицијске управе у Новом Саду легитимисали су за првих шест месеци ове године 44.785 особа. У службене просторије доведено је укупно 2.041 лица. Уз случајеве кршења јавног реда и мира, обављено је и 5.408 разних провера.

По основу расписаних потрага, пронађено је 355 лица и 35 возила.

Полицијској управи је поднето 437 захтева за асистенције, пружена је полицијска помоћ у 211 наврата, по судским и другим одлукама (на пример, извршитеља). Полиција је у 4.424 угоститељска објекта обавила самосталне контроле поштовања одлука општина о дужини радног времена угоститељских објеката. Такође, у сарадњи с Комуналном инспекцијом, спроведено је 12 заједничких акција контроле у 30 угоститељских објеката.

Како смо сазнали за првих шест месеци обезбеђена су 822 скупа, на којима је било 415.000 учесника.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести