Спремне стотине тајних оптужница против Срба

Официр за везу у Приштини Дејан Павићевић посетио је  у затвору Грдовац, код Подујева, Богдана Митровића, ухапшеног пре седам дана у Мушутишту, код Суве Реке, и затражио његово пуштање на слободу јер, истиче, нема основа сумње да је починио било које кривично дело.
sud u pristini, yt printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Павићевић је за Танјуг рекао да је с Митровићем разговарао сат, да је он у релативно добром општем стању, и психичком и физичком, те да му је пренео да Република Србија чврсто стоји иза њега, уз дубоко уверење свих да је невин. Он је апеловао на правосудне органе у Приштини да преиспитају тај случај још једном, зато што, наводи, заиста не постоје ни индиције, ни основи сумње, ни посредни докази за извршење било каквог кривичног дела.

Павићевић је такође апеловао и на Еулекс, мисију ЕУ чија је основна сврха владавина права и заштита владавине права, да у скаду с тим и поступи и да се заштити право Митровића, који је, понавља, потпуно невин. 

– Нешто хитно мора бити предузето и човек мора да буде пуштен на слободу – каже Павићевић. – Једино што њему може да се стави на терет је то што је Србин. 

Хапшење Богдана Митровића за упућене није велико изненађење. Упућени тврде да власт у Приштини Србима спрема лавину оптужница за наводне злочине. У питању су већ припремљени „правосудни документи”, који се активирају наменски.

Број оптужница је непознат представницима Срба с КиМ. Спекулише се о више стотина њих. На тим предметима је радило Специјално тужилаштво у Приштини – искључиво албански и међународни тужиоци и судије. За подручје Метохије „спискове” је састављао Окружни суд у Пећи, који је расписао и потернице за неколико десетине Срба из Метохије, с подручја Клине и Ђаковице.

Албанци који су се сматрали оштећенима током 1998–1999, пријављивали су Србе одмах после ратних дешавања на КиМ, и то Кфору и УНМИК полицији. Тада је у УНМИК-у постојала специјална јединица која се бавила истраживањем злочина и, уколико их је било, тада је свакако било и више доказа и елемената за пријаве против осумњичених.

У Удружењу расељених Срба из Метохије наводе да су, на пример, за 16 људи из тог краја који су радили у легалним државним органима Србије (Војсци и полицији) расписане црвене потернице само зато што су били у униформи. Додају да су мета нарочито богатије породице, које имају земљу и имовину која је сада узурпирана. Све то служи да се Срби обесхрабре да се врате на своја огњишта. Само у Ђаковици 1999. било је 12.500 Срба, а данас су тамо три монахиње.

Напомињући да је за четрнаесторо Срба из општине Клина Окружни суд у Пећи расписао црвене потернице, председник привременог органа општине Божидар Шарковић истиче да су у питању потенцијални повратници у два села те општине којима су Албанци узурпирали целу имовину.

– Већина досадашњих оптужница које је против Срба с Космета, односно расељених, подигло Специјално тужилаштво Косова, засновано је на лажним сведочењима Албанаца – упозоравају адвокати. То се установљава после на суђењу, али окривљени све време проводе у притвору. Сматра се да се Србима „црно пише” тек када почну да стижу оптужнице против лидера ОВК-а јер ће се тада по сваку цену тражити баланс.

Е. С. Х.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести