Српске нарко-банде воле Праг

Чешка је поново у жижи српске криминогене јавности – и овога пута због дроге. МУП Србије је у четвртак саопштио да су у Београду ухапшена седморица због сумње што су на територији Србије, Аустрије, Чешке и Словачке производили и диловали марихуану.
e
Фото: pixabay.com

Заплењено је укупно 123 килограма дроге, највише марихуане (105,6 килограма). У Аустрији и Чешкој откривене су и три лабораторије у којима се производила марихуана која је затим дистрибуирана широм Европе. Дрога је превожена, како се сумња, уз помоћ курира у возилима са специјално уграђеним бункерима.

Сумња се да су на тај начин транспортовани и кокаин и херон широм Европе.

За добре познаваоце прилика у подземљу, довођење српских држављана у везу с дрогом у Чешкој није велико изненађење. Та држава је, наиме, већ дуже центар српског нарко-бизниса.

Подсетимо, тројица држављана Србије, који су у новембру претпрошле године ухапшени у тој држави због трговине кокаином, децембра прошле године осуђени су у Прагу на затворске казне. Бранислав Цвијовић је осуђен на десет година затвора и 110.500 евра, Јосип Цапик на осам година и 4.000 евра, а Бранислав Бикић на шест година и 11.500 евра новчане казне, пренели су медији. 

Највише осумњичених нарко-дилера из Србије у Чешкој ухапшено је почетком марта 2016. Тада је у заједничкој акцији полиција Србије, Чешке и Шпаније, спроведеној у организацији Еуропола у оквиру борбе против међународног кријумчарења дроге, пало 25 осумњичених, од којих је 21 држављанин Србије. На територији Шпаније и Чешке откривено је тада десет лабораторија с најмодернијом опремом за узгој индијске конопље у веш­тачким условима. Заплењено је више од 4.500 стабљика те биљке, као и знатна сума девиза, стечена кријумчарењем наркотика. 

Полиција је саопштила да је поменута организована криминална група разбијена захваљујући оперативним подацима новосадске Криминалистичке полиције, која је непосредно учествовала у откривању и хапшењу осумњичених. У Барселони и Валенсији откривено је шест лабораторија, а ухапшен је и наводни вођа организоване криминалне групе С. С. (41) из Новог Сада. 

Како је „Дневник” тада писао, Новосађанин С. С., који је словио за шефа те, у потпуности растурене групе, познат је органима гоњења одраније. Својевремено је важио за припадника новосадског клана „Фирма” који је диловао наркотике. Последњих неколико година боравио је у Прагу, а затим се, наводно, преселио у Барселону.

Добро упућени тврде да су Срби у Чешкој основали предузећа која су куповала некретнине у којима су гајили индијску конопљу на технолошки напредним плантажама, савременим толико да су изненадиле и чешку полицију, и прерађивали је у ма­рихуану. Они су користили савремене, релативно скупе технологије, посебне шаторе за саднице, као и ђубриво да би што пре добили високоселекционисану конопљу с високим садржајем психосупстанци.

Чешки закон дозвољава странцима који су власници компанија да стекну боравишни статус у тој земљи, а самим тим и у ЕУ. Балканске криминалне групе користиле су емигранте из својих земаља да за њих оснивају фиктивне пословне структуре. Новинари КРИК-а и ЧИЗ-а разговарали су с особама које су основале та предузећа за криминалне групе. Оне су новинарима објасниле да су компаније коришћене углавном да криминалци с Балкана добију боравак у Европској унији.

„Компанија може годинама бити неактивна без страха да ће бити кажњена, тако да често служи као параван за стварне активности или као неупадљива адреса за достављање пошиљки. Члановима тих група иде наруку сличност језика, положај Чешке у средњој Европи и добра ваздушна и  друмска повезаност с Балканом и Европском унијом”, навели су они.

Најпознатије име на листи криминалаца који имају предузећа у тој земљи је Дарко ШарићДарко Шарић. Иако је у Србији на поновљеном суђењу, почетком прошлог децембра, осуђен на 15 година затвора, верује се да су делови његове групе остали нетакнути, те да су и даље активни.

Шарићев траг у Чешкој је лако пратити, али га је тешко документовати, предочавају упућени. У јануару 1998. године, у Прагу је, с још осам особа, основао је, наводно, предузеће „Солимба” на адреси која не постоји, наводе медији. Особа која је била задужена да потпише документацију и оснује ту фирму била је Милка Штепанкова. Новинарима је рекла да је у Праг дошла 1993. године, бежећи од рата у тадашњој Југославији.

– Знам га из Пљеваља, нашег родног града – испричала је Милка Штепанкова. – Увек је остављао утисак да је фин момак, али помало и сељак. Никада не бих претпоставила да је имао довољно памети и добре везе за послове с дрогом.

Рекла је да се са Шарићем срела једном, 1993. године, када је дошао да потпише документа потребна за оснивање предузећа.

Фото: pixabay.com

Изручење Чабе Дера и даље енигма

Колико се нарко-дилера из Србије крије у Чешкој, не зна се. Медији с времена на време спекулишу о именима, али поузданих информација нема. Њихова имена доспеју у јавност тек после полицијских акција или смрти.

Новосађанин Јанош Шнајдер (35), звани Јанчика и Пендула, осумњичен да је крајем фебруара 2015. године убио Ненада Опачића (54) и његову супругу Јасмину (47), пронађен је почетком јула исте године мртав у Чешкој. Како су пренели медији, Шнајдер је умро од конзумирања великих количина дроге.

У Чешкој је тренутно најактуелнија ситуација око Чабе Дера, који је у тој држави ухапшен почетком марта – недоумица је коме ће га власти у Прагу изручити. Медији спекулишу о томе да ће Дер, који има српско и мађарско држављанство, бити изручен Мађарској. За њега су заинтересовани и Србија, Шпанија, али и Чешка.

        С. Х. Д.

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести