СУЂЕЊЕ ЗА ПОГИБИЈУ РАДНИКА НА ГРАДИЛИШТУ ПРЕ 12 ГОДИНА  Апелација доноси коначну одлуку за смрт грађевинца

Након што су пресудом новосадског Вишег суда у новембру прошле године четворица окривљених због погибије грађевинца,  осуђена на пет година и четири месеца затвора, а један ослобођен, одлуком Апелационог суда јуче је отворен главни претрес.
apelacioni sud NS Dnevnik
Фото: Дневник/ Д. Николић

Другостепени суд је установио да чињенично стање које је утврдио и користио првостепени суд није, наводно, адекватно спроведено. С обзиром на то  да је већ једанпут првостепена пресуда укидана, а по Закону о кривичном поступку суд не може враћати други пут укидну пресуду, односно не може се враћати првостепеном да поново ради предмет, отвара се главни претрес пред већем другостепеног - Апелационог суда.

На јучерашњем главном претресу саслушани су поново сви окривљени који су остали код раније датих својих одбрана, прочитани су списи предмета и докази из ранијег поступка, те је суд усвојио предлог бранилаца окривљеног инвеститора Мирослава Гвозденовића, адвоката Предрага Боговца и Александра Смиљковића да се изврши увид у додатну документацију Електровојводине (ЕВ) у којој би требао да се налази доказ да су дозвољени радови на предметној локацији, што је раније сматрано упитним.

Апелациони суд је стога одложио рочиште за 30. октобар, када ће се одлучивати о значају решења ЕВ за предметни случај, након чега следи доношење коначне пресуде.

Подсетимо, у новосадском Вишем суду завршен је крајем прошле године маратонски процес за смрт грађевинског радника Љубише Бенцуна који је погинуо, пре 12 година, од струјног удара на градилишту хале на Римским шанчевима у Новом Саду.

Од петоро окривљених, тројица су осуђена на по годину и по дана, један на десет месеци, а један је ослобођен кривице.

Њима се приписивало тешко дело против опште сигурности, а некима од њих и необезбеђивање мера заштите на раду. Наводно, окривљени нису обуставили радове иако се изградњом тог дела хале изазива опасност за безбедност запослених.

Радник је задобио повреде додавањем металне шипке дуге четири и по метра, тешке девет килограма. Он је на крову хале која се градила дотакао високонапонски далековод од 20 киловолти, а девет дана касније преминуо.

На по годину и по дана осуђени су Новосађани дипломирани грађевински инжењер Драго Бановић (55), дипломирани архитекта Божидар Важић (50) и дипломирани инжењер технологије Мирослав Гвозденовић (75) из Сремске Каменице. Бравар Дане Рогић (65) из Шајкаша осуђен је на десет месеци, с тим што ће му се од тога одузети 60 дана због раније измирених обавеза. Дипломирани инжењер електротехнике Драгослав Јовановић (74) из Новог Сада ослобођен је оптужбе.

Иначе, Апелациони суд је укинуо првостепену пресуду у којој су првоокривљени и још двојица оптужених осуђени на по годину дана.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести