Тачијева одбрана тврди да није имао никакву одговорност у тзв. ОВК

ХАГ: У Специјализованим већима Косова са седиштем у Хагу   данас је почело уводно излагње одбане оптуженог бившег вође тзв. ОВК Хашима Тачија (53), на суђењу њему и осталим оптуженима Кадрију Весељију (54), Реџепу Сељимију (50) и Јакупу Краснићију (70).
1
Фото: Koen van Weel/Pool via AP

Одбрана је негирала све оптужбе које је изнело Специјално тужилаштво тврдећи да тужилаштво за њих нема довољно доказа, а најавила је и да ће оспорити поузданост сведока.

Како је навео бранилац Грегори Кихо, Тачи није негирао да су почињени ратни злочини, али је негирао да је злочине починило руководство тзв. ОВК, тврдећи и да Тачи није имао никакву одговорност у тзв. ОВК, већ да је најмоћнији био Адем Демаћи.

Адвокат је рекао и да тужилаштво током уводних излагања није говорило о рату и, како тврди, злочинима које су југословенска полиција, војска и паравојне снаге наводно чиниле над албанским становништвом на КиМ.

Бранилац је током излагања пуштао и видео снимке, као и докуменарац "ББЦ-а" у којем једна Албанка говори о наводним злочинима над албанским становниством.

Кихо је током презентације изнео податке о наводном броју страдалих Албанаца током 1998. и 1999. године, тврдећи и да је 800.000 Албанаца прогнано са територије КиМ.

Он је изнео и тврдњу да Тачи није могао да потпише споразум из Рамбујеа без сагласности команданата, због чега је морао да се обрати Демаћију који је одбио то потписивање.

Други Тачијев адвокат, Лука Мишетић, који је иначе бранио хрватског генерала Анту Готовину, навео је да нису само припадници носили униформе тзв. ОВК, већ и обични људи који су те униформе купили у Албанији на улици за 50 долара.

У судници је приказан видео снимак Тачија из 1999. године како позива Србе да се врате на КиМ, јер како је тада тврдио Тачи, "ми нисмо водили рат да бисмо етнички очистили тзв. Косово већ да бисмо сви били слободни и једнаки".

Након паузе суду треба да се обрати и оптужени Тачи.

Јуче су се оптужени кратко изјаснили да нису криви, након чега је тузилаштво изнело своја уводна излагања, док би извођење доказа требало да почне 11. априла.

 Тужилаштво је раније навело да ће током овог поступка бити испитано 312 сведока и да им је за то потребно око 545 радних сати.

 Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за ратне и злочине против човечности почињена у 42 нелегална притвора ОВК на Косову и Метохији и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено.

У овом процесу одобрено је учесће 140 жртава.

Оптужени су да су људе неосновано лишавали слободе, мучили и убијали, а за те злочине им прети казна доживотног затвора.

У оптужници се наводи да су кривицна дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији.

Према наводима оптужнице, та дела су извршили припадници ОВК против стотина цивила и лица која нису били активни учесници у непријатељствима.

У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према различитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против ОВК.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести