ТЕМА „ДНЕВНИКА”: СРПСКИ ЦАРИНИЦИ УСПЕШНО СТАЈУ НА ПУТ ШВЕРЦЕРИМА ДУВАНСКИХ ПРОИЗВОДА Рекордна заплена цигарета обележила прошлу годину

Царински службеници су током године за нама остварили фантастичне резултате, а међу робом која се најчешће шверцовала су дувански производи.
w
Фото: Uprava carina

Како је за „Дневник” речено у Управи царина, заплењено је скоро 112 милиона комада цигарета, што је безмало 560.000 боксова, потом више од 17.000 томпуса, као и преко 3.000 килограма резаног и дувана у листу.

Током 2022. године одузето је око 64 милиона комада цигарета и готово 24 тоне арома за наргиле, а годину раније 1,5 милиона комада цигарета и томпуса и више од 46 тона резаног дувана и дувана за наргиле. У 2020. цариници су запленили око 4,2 милиона цигарета и више од 15 тона резаног дувана и дувана за нардиле, 2019. године око 4,3 милиона цигарета и око 420 килограма резаног дувана, док је у 2018. одузето више од милион цигарета и око 1,4 тоне резаног дувана.

У претходној годину двоструко већом количином надмашена је досадашња рекордна заплена од 50 тона цигарета, кажи за наш лист у Управи царина .
Наиме, крајем августа цариници су одузели више од 112 тона, односно готово 111 милиона комада цигарета вредних преко 15,5 милиона евра из једног царинског складишта у Београду. После дуже царинске истраге, како су тада навели у Управи царина, утврђено је да тај акцизни производ који је од 2019. године шлеперима допреман из Црне Горе и потом складиштен, мора бити одузет због неверодостојне документације, нетачних података о роби и фирмама учесницма у спољнотрговинском поступку, од којих неке чак и не постоје у регистрима предузећа. Коначним решењем Министарства финансија потврђена су решења царинских органа о одузимању робе која су уништена у законом прописаном поступку.

Фото: Управа царина

У наставку борбе против кријумчарења цигарета и других дуванских производа, цариници су у сарадњи са полицијом спречили кријумчарење преко 60.000 цигарета скривених у поду једног аутобуса.

Цао случај је откривен 12. децембра прошле године на излазу граничног прелаза Батровци када је захваљујући систему анализе ризика Управе царина, аутобус који саобраћа на линији Приштина – Женева издвојен за детаљан преглед. Службеници су одмах по уласку у возило, осетили каракеристичан мирис лепка што је изазвало додатну сумњу да се у њему нешто прикрива. Иако су два возача и петоро путника изјавили да немају ништа да пријаве и да се у аутобусу налазе само њихове личне ствари, цариници су одлучили да те наводе провере употребом мобилног скенера. Упорни цариници нису одустајали од намере да до кријумчарене робе допру, па су током контроле користили сву расположиву технику: од мобилног скенера до фибероптике којом је могуће сагледати унутрашњост тешко доступних шупљина. Отворивши вратанца којом је шупљина била изолована од остатка возила, пред службеницима се указао товар од 62.720 цигарета са акцизним маркицама такозваног Косова.


Уносан посао 

Шверц цигарета је одувек био уносан бизнис, пре свега због тога што су цене дувана на тржишту Европске уније изузетно високе у односу на нашу земљу. Иако се цигарете из шверцерских извора на црном тржишту продају упола цене, то је и даље довољно да кријумчари остварују огромне зараде.


Фото: Управа царина

Неколико дана касније, 18. децембра на аеродрому Никола Тесла, у сарадњи са полицијом, српски цариници су спречили двоје путника који су допутовали из Хаване, да у пртљагу прокријумчаре кубанске цигаре и цигарилосе, чија је вредност процењена на преко 20 милиона динара.

Цариници су ради контроле најпре зауставили 46-годишњу путницу, која се након преузимања чекираног пртљага мирно упутила ка аеродромском излазу, рекавши да нема ништа да пријави сем личног пртљага. Када су њена два кофера прегледана на скенеру, било је јасно да се у њима не налазе личне ствари, већ да су дупке пуни кубанским цигарама. Детаљном контролом утврђено је да се ради о преко 5.000 цигарилоса и 650 цигара, чија је вредност процењена на више од 11 милиона динара. Потом је у зеленом контролном пролазу заустављен и 44-годишњи путник, који је путовао истим летом, а у чијим коферима је пронађено 4.900 кубанских цигарилоса и 723 цигара, вредних скоро девет милиона динара.

Фото: Управа царина

Укупно је заплењено готово 10.000 кубанских цигарилоса и 1.373 цигара.

Из Управе царина подсећају путнике да према прописима Републике Србије, део личног пртљага може бити и 50 цигарета, 25 цигарилоса (до три грама по комаду), 10 цигара, 50 грама дувана или одговарајућа комбинација наведених производа, а слично је и у земљама Европске уније.

Д. Николић
Фото: Управа царина
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести