ТЕМА „ДНЕВНИКА”: ШТА НАМ ЈЕ ДОНЕО НОВИ ЗАКОН О БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА Без возила остало 75 возача, од тога 15 У ВОЈВОДИНИ

- Од почетка примене нове мере из Закона о безбедности саобраћаја на територији Републике Србије одузето је укупно 75 возила - каже за „Дневник” начелник Управе саобраћајне полиције, пуковник Славиша Лакићевић.
a
Фото: МУП

Оно што је забрињавајуће јесте да је чак 21 возило одузето од учинилаца прекршаја који су млађи од 25 година.

Начелника Управе саобраћајне полиције, пуковник Славиша Лакићевић, прецизира да је највећи број возила одузет на територији Полицијске управе за град Београд (12) и Полицијске управе у Шапцу (11).

На територији АП Војводине, додаје Лакићевић, укупно је одузето 15 возила.

- Пет возила је одузето на територији Полицијске управе у Панчеву, три на територији Полицијске управе у Зрењанину, по два возила на територијама ПУ Сомбор и ПУ Суботица и по једно возило на  територијама полицијских управа у Кикинди, Новом Саду и Сремској Митровици - појашњава за наш лист начелник Управе саобраћајне полиције Славиша Лакићевић.

Фото: МУП / Начелник Управе саобраћајне полиције Славиша Лакићевић

Примена нове заштитне мере из Закона о безбедности саобраћаја на путевима у којој се возило привремено одузима од учиниоца тежег прекршаја, а који је у претходне две године правноснажно осуђиван за теже прекршаје из области безбедности саобраћаја почела је 23. фебруара, а први случај се догодио истог дана када је на снагу ступила мера.


Први случај у Лесковцу

Први случај одузимања возила догодио се у Лесковцу када је саобраћајна полиција је привремено одузела возило шездесетједногодишњаку који је одбио да се подвргне алкотестирању. Он је већ у претходне две године правноснажно осуђен због одбијања алкотестирања и због прекршаја насилничке вожње јер је управљао возилом у стању потпуне алкохолисаности, са 2,03 промила алкохола у организму. Возач је задржан у службеним просторијама, а дежурни судија Прекршајног суда у Лесковцу је наложио да се лице након спроведеног задржавања процесуира у скраћеном поступку.


Оно што је забрињавајуће јесте да је чак 21 возило одузето од учинилаца прекршаја који су млађи од 25 година
Фото: МУП

Подсећања ради, тежи прекршаји из области безбедности саобраћаја су: насилничка вожња, најмање тешка алкохолисаност, одбијање алкотестирања или утврђивања присуства психоактивних супстанци, управљање моторним возилом без возачке дозволе за иједну категорију, вожња током мере забране управљања возилом, управљање моторним возилом након одузимања возачке дозволе због накупљених казнених поена, вожња ноћу на неосветљеном путу без иједног укљученог светла на возилу, управљање моторним возилом за време привременог искључења из саобраћаја, прекорачење брзине у насељу за више од 70 километара на час од дозвољене, прекорачење брзине ван насеља за више од 80 километара на час од дозвољене, прекорачење брзине за више од 60 километара на час од дозвољене у зони школе или зони „30”, прекорачење брзине за више од 50 километара на час у зони успореног саобраћаја, вожња детета на сувозачевом седишту, претицање колоне преко пуне линије, пролазак кроз два црвена светла у року од 10 минута, претицање колоне под пратњом, непропуштање возила под пратњом и претицање или обилажење возила које се зауставља или се зауставило ради пропуштања пешака на пешачком прелазу.

Фото: МУП

Иначе, ступањем на снагу овог закона неколико хиљада возача у Србији је у ризику да остану без возила.

Дубравка Николић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести