Тужилаштво: Инсајдеру није речено да фале два минута на снимку

НИШ: Основно јавно тужилаштво у Нишу саопштило је данас да "Инсајдеру" никада није речено да недостају два минута на снимку саобраћајне несреће на наплатној рампи Дољевац, који је достављен тужилаштву и истиче да је достављени снимак, аутентичан, некомпромитован и без икаквих недостајућих делова.
naplatna rampa, tanjug ilustracija
Фото: Танјуг, илустрација

Напротив, тужилаштво казује да је "Инсајдер" нетачно информисао јавност, а његов текст су пренели и други медији, како "на снимку недостаје део од два минута", те да, наводно, "у Нишком тужилаштву за ''Инсајдер'' наводе да недостаје део снимка од два минута битан за поступак".

"Још једном напомињемо да је текстовима које је објавио „Н1" и „Блиц" позивајући се на извор „Инсајдера", а у којима се наводи да нисксо Основно јавно тyужилаштво у Нишу тврди како на снимку недостају два минута, погрешно информисана јавност, што се и на основу саме целине текста који је доставила поступајућа заменица јасно може утврдити", наводи се у саопштењу.

Подсећа се да је у току прошле седмице тужилаштву достављен је допис новинарке „Инсајдера", Наташе Латковић, којим се траже одговори на питања у вези са снимцима саобраћајне несреће од 31. јануара на наплатној рампи Дољевац, када је погинула С.Г.

Њој је у понедељак заменик тужиоца Јелена Коцић доставила одговор у виду хронолошког поступања нишког тужилаштва у вези са прибављањем снимака са наплатних рампи, а затим и рада на томе да се рашчисти околност око тога да на снимку није ништа забележено за период од 08:30 до 08:32 цасова.

Као закључак из одговора заменице Јелене Коцић упућеног новинарки „Инсајдера" се јасно може утврдити да је предузеће за рачунарски инжењеринг „Теликс" ДОО Нови Сад, које је надлежно за одржавање система видео надзора, извршило преглед хард диска, и да је утврђено да нису пронађена никаква оштећења података.

Такође је утврђено да су сви видео снимци коинзистентни, да нема недостајећих снимака, а да су прекиди у снимању рекордера настали јер је укључена опција детектора покрета, напомиње се у саопштењу.

Након провера које је извршило нишко тужилаштво утврђено је да за два минута на снимку на коме се ништа не дешава, разлог је што тада није било дешавања на наплатној рампи и покрета у слици који би био довољан да пређе праг потребан да би иницирао видео запис.

"Суштина одговора Јелене Коцић је дакле била да транспарентно укаже да је ОЈТ у Нишу учинило све напоре да отклони сваку недоумицу у погледу релевантности достављених снимака и да је на крају то и учињено путем анализе које је обавило предузеће „Теликс" ДОО Нови Сад", наглашава тужилаштво.

Такође напомиње је темељно и исцрпно спровело предкривцицни поступак, обавило сва саслушања, медицинска вештачења, а између осталог и вештачења повреда насталих код возача и путника у возилу марке „Шкода Суперб" БГ1185-БЛ, са посебним задатком да се према настанку повреда утврди ко се од лица, која су била у том возилу у време несреће, налазио на месту возача, односно путника.

Тужилаштво истиче да након спроведеног поступка није било икакве сумње да је возилом управљао окривљени Д.С. против кога је 9. септембра ове године тужилаштво поднело суду оптужни предлог и против кога је у току поступак пред Основним судом у Нишу.

Поред наведеног, тужилаштво указује да у току целог поступка, све до данас дана нико до сада није указао ни на једну чињеницу која би могла бити предмет провера, а која би ишла у прилог тврдње да је возилом „шкода суперб" БГ1185-БЛ, управљало неко друго лице осим оптуженог Д. С.

Д. С. (35), возач директора "Коридора Србије" Зорана Бабића, који је тешко повређен у овој саобраћајној несрећи оптужен је за кривично дело "тешко дело против безбедности јавног саобраћаја".

У тој несрећи, на деоници ауто-пута Ниш - Лесковац, на излазној наплатној рампи Дољевац су се сударила три возила, погинула је једна жена, а неколико особа, међу којима и Бабић, је повређено.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести