Виши суд у Новом Саду одобрио 197 мера прислушкивања

Од почетка примене новог антикорпуцијског закона, 1. марта 2018, до сада осуђено је 628 људи. Највише је осуђено за злоупотребу службеног положаја – 168 од 193 оптужена, затим за давање мита – 86 од 104 оптужена и за злоупотребу положаја одговорног лица – 53 од 100 оптужених.
p
Фото: Dnevnik.rs

Посебна одељења за сузбијање корупције почела су да раде 1. марта прошле године при вишим судовима у Београду, Новом Саду, Нишу и Краљеву. По подацима Министарства правде, за 15 месеци, на основу њихових налаза и кривичних пријава, подигнуте су оптужнице против 1.007 лица, док су судови у истом периоду изрекли укупно 628 пресуда, првостепених и правоснажних.

На основу законских решења, формирано је и пет ударних група. У њиховом раду су, осим заменика тужиоца и представника полиције из Одељења за борбу против корупције, учествовали и представници Пореске полиције, Управе за јавне набавке, Управе за спречавање прања новца, Републичког геодетског завода и Министарства пољопривреде. Три ударне групе су успешно обавиле задатке и на основу њихових резултата покренута су три сложена кривична поступка. Преостале две још предузимају активности у предистражном поступку.

У протеклих 15 месеци због проневера у обављању привредне делатности, што је ново кривично дело, оптужена су 72 лица, а осуђено њих 65. Због проневере је осуђено 57 лица од 85 оптужених. Због давања мита оптужено је 48 људи, а осуђено 22.

Највише пресуда за злоупотребу положаја, проневере и давање и давање мита

Најмање оптужених и осуђених било је за ново кривично дело примања мита у обављању привредне делатности – само је један осуђен од два оптужена лица. По двоје је осуђено и за преваре у обављању привредне делатности и за давање мита у обављању привредне делатности. У оба случаја било је по пет отужница.

Десет људи је било оптужено за трговину утицајем, а два лица су осуђена. Због недозвољене трговине подигнуте су четири оптужнице, а три лица су осуђена.

У истом периоду 11 пресуда је донето на основу споразума о признању кривице.

У борби против корупције коришћене су и мере прислушкивања, тајног праћења и снимања. Због тога што грађани имају право да им се држава не меша у комуникацију и кретање, закон је прописао да се посебне доказне радње могу применити само у случајевима када се „на други начин не могу прикупити докази за кривично гоњење или би њихово прикупљање било знатно отежано”.

Фото: Dnevnik.rs

По подацима који су из новосадског Вишег суда достављени „Дневнику”, Посебно одељење Вишег суда у Новом Саду за сузбијање корупције, почев од установљавања 1. марта 2018. године и закључно с 20. мајем ове, поступајући по захтевима Вишег јавног тужилштва у Новом Саду за предузимање посебних доказних радњи, донело је укупно 197 мера сходно члановима 161–190 ЗКП-а.

У одговору нашем листу из Вишег суда наведено је да „није било случајева да се захтев Посебног одељење ВЈТ-а за сузбијање корупције за издавање мера одбије”.

У Министарству правде истичу да ове бројке најбоље говоре о томе да борба против корупције није само декларативна. Оне су и доказ да је Србија предузела бројне активности како би се проблему корупције стало на пут. То је и донело да се Србија од пре месец дана више не налази на ФАТФ листи држава са стратешким недостацима у обласи борбе против прања новца и финансирања тероризма, тзв. сивој листи.

М. Бозокин

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести