Одржан комеморативни скуп на Зејтинлику; прекречени графити анархисти

СОЛУН: Централни комеморативни скуп поводом великог јубилеја - 100 година од пробоја Солунског фронта - одржан је на српском војничком гробљу Зејтинлик, у присуству више од хиљаду грађана и званичника из Србије и земаља савезница.
solun komemoracija, tanjug
Фото: TANJUG/ VLADMIR DZUVEROVIC/ nr

Обележавању 100. годишњице једног од најславнијих тренутака српске историје, који се у свету памти као симбол велике храбрости и пожртвованости српског народа, присуствују изасланик председника Србије Никола Селаковић, министар одбране Александар Вулин и представници Владе Франуске и грчког председника Женевијев Даријесек и Мариа Коља Царуха.

Након интонирања химни Србије и Грчке и полагања венаца на спомен костурницу, Селаковић је одржао говор и послао поруку о пријатељству и миру за који се Србија залаже.

Пружена рука Србије стоји и данас као и 1918. године. Као и пре 100 година не желимо да имамо непријатеље већ да градимо пријатељства, рекао је Селаковић на “једној од највећих светиња које Србија има - на српском војничком гробљу на Зејтинлику  - месту где 7.441 српски јунак за слободу почива заједно са својим савезничким саборцима”.

Селаковић је подсетио да је српско војничко гробље у Солуну једно од најзначајнијих симбола српског националног бића, симбол страдања српског народа на почетку 20 века.     

Он је додао да се за Први светски рат не каже без разлога да су то голгота и васкрс српског народа.         

Селаковић је прецизирао да је у Првом светском рату Краљевина Србија изгубила 1.247.435 људи - 23 одсто становника односно 61 одсто мушке популације између 18 и 50 година и додао да краја тим мукама не би било да није било савезника, Француза, Грка, Британаца, Италијана и Руса.

Данас Србија више није сама она води нову борбу - борбу за бољу будућност, за нашу децу и мир, а то је знак да ће у тој борби имати успеха, рекао је он.
Селаковић је између осталог подсетио и на снагу српских бораца који су за 45 дана стигли од Солуна до Београда због чега се и данас као легенда препричавају речи француских официра да су српски војници бржи и од француске коњице.

Фото: TANJUG/ VLADMIR DZUVEROVIC/ nr


Прекречени графити анархиста

Графити које је група грчких анархиста исписала испред улаза у српско војничко гробље на Зејтинлику, код Солуна, су прекречени.

Група грчких анархиста ноћас је покушала да уђе на српско војничко гробље на Зејтинлику где се одржава централни комеморативни скуп поводом великог јубилеја.

Испред улаза, с леве и десне стране црвеним спрејом исписали су на грчком: “Не ратујемо за државу и бога” и “Не треба ратовати за било кога”.

Анархисти су спречени да уђу у гробље, али не и да разбацају летке и ижврљају простор око капије, рекао је чувар гробља Предраг Недељковић, наследник чика Ђорђа Михаиловића који и данас у 91 години на капији Зејтинлика дочекује бројне посетиоце тог значајног скупа.

Недељковић је рекао да је о инциденту обавештен Конзулат Србије у Солуну који ће предузети потребне кораке.


Скупу су присуствовали и амбасадор Душан Спасојевић и конзул Синиша Павић. Поводом великог јубилеја у Солун је стигао и изасланик краљице Велике Британије Војвода од Кента.

Венце су на споменике су положиле и делегације Италије и Русије.

Грађане који су рано јутрос почели да пристижу из Грчке из свих делова Србије укључујући Косово, као и из Републике Српске, на капији је дочекивао чувар Ђорђе Михаиловић (91).

Пробој Солунског фронта почео у зору 14. септембра 1918. године, и резултат те операције били су капитулација Бугарске, Аустро-Угарске и Немачке, ослобођење Србије, прелазак српске војске у прекодринске крајеве и стварање Краљевине Срба Хрвата и Словенаца, заједничке државе јужних Словена, која је проглашена у Београду 1. децембра 1918.

Фото: Đorđe Mihailović (levo), foto: TANJUG/ VLADIMIR DZUVEROVIC/ nr


Унук на Зејтинлику уз дедин гроб на дан великог јубилеја

Међу више од хиљаду грађана који су данас из различитих крајева Србије дошли на Зејтинлик где је обележен велики јубилеј, 100 година пробоја Солунског фронта, био је и Драгутин Цветковић из околине Врања, унук једног од скоро 8.000 српских хероја погинулих за отаџбину.

Цветковић је рекао да је срећан што је данас на овако важан дан на српском војничком гробљу у Зејтинлику.

"Поред деде сам који је оставио кости овде са још 8.000 српских јунака и драго ми је што данас присуствујем обележавању стогодишњице пробоја Солунског фронта. Били смо и на Кајмакчалану", рекао је унук Василија Стојановића из села Стара Брезовица из околине Врања.

"Мој деда прошао је све - од Колубаре до Солуна", рекао је Драгутин. 
 


Комплетна реконструкција Зејтинлика биће завршена за 15 дана

СОЛУН: Комплетна реконструкција меморијалног комплекса Зејтинлик где је данас одржан централни комеморативни скуп поводом стоте годишњице пробоја Солунског фронта, биће завршена за 15 дана, изјавио је данас у Солуну државни секретар министарства за рад Негован Станковић.

Станковић је подсетио да је Влада Србије за реконструкцију тог меморијалног комплекса на коме почива скоро 8.000 српских јунака издвојила 220.000 евра. 

Поручио је да ће српско војничко гробље за 15 дана добити изглед достојан значаја који има за српски народ и српску историју.

"Србија има више од 6.000 ратних меморијала од тога 625 у 43 земље света", рекао је он и додао да Србија годишње за одржавање ратних војних меморијала из буџета издваја око 50 милиона динара.

Оно што следи је обнова гробље Оослободилаца Београда из Другог светског рата, најавио је Станковић.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести