overcast clouds
14°C
16.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2333
usd
104.514
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВА ИЗЛОЖБА У ГАЛЕРИЈИ МАТИЦЕ СРПСКЕ Вечерас отварање „Спорт у уметности. Уметност спорта”

16.05.2025. 10:38 10:45
Извор:
Дневник
матица
Фото: Дневник / М. Стајић

Изложба „Спорт у уметности. Уметност спорта” биће отворена вечерас у 20 часова у Галерији Матице српске.

 Ова поставка осмишљена је лане у сусрет Олимпијским играма у Паризу и своју премијеру доживела је прошлог јуна у Културном центру у Паризу, да би потом гостовала у Бањалуци и Требињу. Вернисажем је обухваћено више од 40 уметничка дела и предмета насталих од 1858. до 2018. године, и то радови уметника попут Саве Шумановића, Ивана Радовића, Петра Добровића, Ивана Табаковића, Стеве Тодоровића, Петра Омчикуса, Душана Тодоровића, Бпјана Бема, Уроша Ђурића, Томислава Петернека... из колекције Галерије Матице српске, Музеја савремене умјетности Републике Српске, Музеја Југославије, Галерије слика „Сава Шумановићˮ у Шиду, Музеја савремене уметности у Београду, Галерије Српске академије наука и уметности и Куће Легата у Београду.  

„Наш циљ је био да се окупимо око заједничке теме, да покажемо јединство музејских установа у региону, да своје колекције представимо на другачији начин и да то на концу буде једна инспиративна прича како могу да се споје две наизглед неспојиве ствари - спорт и уметност”, изјавила је јуче на конференцији за новинаре управница Галерије Матице српске др Тијана Палковљевић Бугарски, док је проф. др Сарите Вујковић, управнице Музеја савремене уметности Републике Српске, у први план ставила управо то повезивање спорта и уметности. „Изложба је наизглед мала, будући да нам је Културни центар Србије у Паризу задао такве оквире, али је свакако био изузетно занимљив процес трагати по нашим музејским колекцијама за експонатима који би на најупечатљивији начин одговорили теми коју смо пред себе поставили”, навела је управница МСУРС, из чије колекције су као део изложбе представљене мапе великана савремене уметности попут Хенрија Мура, Ендија Ворхола, Саја Твомблија, Микеланђела Пистолета... настале по поруџбини у сусрет Зимским олимпијским играма у Сарајеву, одржаним 1984. године. 

Ноћ музеја у ГМС

Поставка „Спорт у уметности. Уметност спорта” биће део и предстојеће Ноћи музеја, током које ће врата ГМС бити отворена у суботу од 10 до 22 сата, као и у недељу од 10 до 18 часова. Поред овог вернисажа, за посетиоце је Галерија припремила и посебна вођења кроз сталну поставку „РеВизија колекције ГМС” и актуелну изложбу Племство у српској витзуелној култури XVIII века, а најављена је за сутра у 11 часова и сад већ традиционална креативна радионица за децу. У суботу у 18 часова посетиоци ће бити у прилици да завире и у конзерваторске радиноце ГМС, а током целе Ноћи музеја биће приказиван и играно документарни филм „Летопис Мајске скупштине 1848”, посвећен легендарној слици Павла Симића. За оне који би нешто више да сазнају о плановима Галерије, заказана је и „кафа с управицом” у недељу у 10. Улаз у ГМС од петка увече до недеље биће бесплатан.
 

На изложби ће путем нових технологија бити представљена и најстарија представа спорта на чувеној слици „Прво српско гимнастичко друштво” сликара Стевана Тодоровића из 1858. године, која је део поставке Народног музеја Србије. Вернисажем је обухваћен још низ дела посредством којих се може пратити како је српска уметност одговарала на спортске теме, закључно са радом Уроша Ђурића, који ће у суботу од 20 часова и водити кроз изложбу. Поред класичних уметничких представа, „Уметност спорта” доноси и низ фотографија са поменуте Олимпијаде у Сарајеву, али и вредне предмете, попут скија или тениских рекета, које је Јосип Броз Тито својевремено добио на поклон, све до олимпијских медаља.

Министарство културе Републике Србије омогућило је реализацију каталога и изложбе, а подршку је пружио Француски институт у Србији. Покровитељ изложбе је ДДОР осигурање Нови Сад, које је и званично осигурање Олимпијског тима Србије.   

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар