Референдум - Преломни тренутак и за Британију и ЕУ
ЛОНДОН: У Великој Британији се сутра одржава референдум о останку те земље у Европској унији или изласку из ње који би могао у значјаној мери да одреди будућност не само Британије, већ и Европе.
Исход референдума на којем право гласа има више од 46 милиона бирача, засад је потпуно неизвестан, а референдумско питање гласи "Да ли Уједињено Краљевство треба да остане чланица ЕУ или да напусти ЕУ?".
Поборници обе опције ушли су у завршницу кампање и данас ће у последњем покушају да привуку неопредељене гласаче.
Према последњем средњем резултату анкета јавног мњења на сајту "Шта Уједињено краљевство мисли", кампања за останак има малу предност од 51 одсто у односу на 49 одсто подршке за излазак из ЕУ.
Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција при чему је свака од страна оптуживала ону другу за распиривање страха, а на јавно мњење утицалао је и трагичан догађај у завршници кампање када је Џо Кокс, проевропска посланица опозиционих лабуриста, убијена док се прирпемала да одржи састанак са бирачима у Бирстолу.
Премијер Дејвид Камерон који се залаже за останак у ЕУ дао је серију интервјуа како би још једном послао поруку пре отварања гласачких места.
"Нико не зна шта ће се догодити," рекао је Камерон Фајненшел тајмсу. "Верујем да ће то у сваком случају бити коначна одлука, Британија неће хтети да још једном пролази кроз ово," додао је премијер.
Шеф Форин офиса Филип Хамонд поручио је да би излазак Велике Британије из ЕУ био неповратан и да би земља могла поново да се придружи блоку само под условима који би за њу били неприхватљиви.
Поборник останка у ЕУ актуелни градоначелник Лондона Садик Кан суочио је ставове са својим претходником Борисом Џонсоном, једним од лидера кампање за излазак из Уније.
"Ви говорите лажи и плашите људе," рекао је Кан машући летком кампање за излазак који упозорава да би муслиманска Турска могла ући у ЕУ.
"То је застрашивање Борисе, треба да вас је срамота... користите превару са Турском да уплашите људе и наведете их да гласају за излазак", рекао је Кан.
Џонсон је узвратио киритку рекавши да су управо они који су за ЕУ имали "пројекат страх" упозоравајући да би напуштање Уније нанело штету британској економији.
"Они кажу да немамо избора него да се клањамо пред Бриселом. Ми кажемо да они жалосно потцењују нашу земљу и то шта она може", рекао је Џонсон, који је посланик конзервативне странке у парламенту.
Он је Британцима за сутра обећао "Дан независности" ако буду гласали за излазак, на шта су делови публике устали и бурно пљескали.
Један од највећих заговорника изласка из ЕУ Најџел Фараж очекује да ће пар месеци после Брегзита и Аустрија иступити из ЕУ.
"Дани ЕУ су одбројани", подвукао је шеф УКИП-а (Странке за независност Уједињенок краљевства).
Фараж очекује да ће то бити једна "врста коњске трке", односно да ли ће први иступити Аустријанци или Данци.
Из Брисела су у претходном периду више пута стизале поруке упозорења на последице британског изласка из Уније по обе стране, а председник Европског савета Доналд Туск каже да би Брегзит "могао да буде почетак деструкције не само ЕУ, већ и целокупне западне политичке цивилизације".
Сличног мишљења је и председник Европске комисије Жан Клод Јункер који је рекао да би за Британију гласање за излазак из ЕУ значило наношење штете себи, али би угрозило и све што су Европљани заједно постигли.
Уколико Британија буде гласала за излазак из ЕУ, то ће највероватније покренути процес осипања политичких и безбедносних структура на којима је изграђен европски поредак после Другог светског и Хладног рата, наводи Ројтерс у анализи посвећеној предстојећем референдуму.
Британска агенција стога констатује да би историја Европе могла да крене уназад.
Чак и ако Британци буду гласали за останак у ЕУ, наслеђе болне дебате, растући тренд националних референдума о питањима Уније и расположење против глобализације и интернационалнизованих елита с обе стране Аталантика неће у скорије време избледити, наводи се у Ројтерсовој анализи.
О потенцијалним последицама британског референдима размишља се и на Балкану, а стручњак за регион са Лондонске школе економије Џејмс Кер-Линдзи оценио је за Танјуг да се одлуком Британаца о останку у Унији не би много тога променило ни за Европу ни за Балкан док би "Брегзит" водио на "потпуно неистражен терен".
Додао је да се у случају британског гласа за останак у Унији краткорочно не би много тога променило, али да је могуће да би Лондон имао мање ентузијазма за пријем нових чланица.
Кер-Линдзи каже да је тешко рећи како би се Брегзит одразио на Балкан али верује да би много зависило од реакције ЕУ.
Он такође сматра да би ЕУ евентуалну одлуку Брираније да оде требало да искористи као прилику да суштински преиспита своју стратегију и циљеве, сматра Кер-Линдзи.
На биралишта изаћи британски и ирски држављани, као и држављани Комонвелта који имају пребивалиште у Уједињеном Краљевству, али и држављани УК у иностранству који се последњих 15 година налазе бирачким списковима. Право гласа овог пута имаће и грађани Гибралтара.
Британија је сличан референдум одржала и 1975. године када је 67 одсто грађана гласало за останак те земље у Европској економској заједници.
(Танјуг)