НБС: Бугарски лев и румунски леј у мењачницама у Србији
БЕОГРАД: Бугарски лев и румунски леј моћи ће да се мењају у мењачницама у Србији, према одлуци Народне банке Србије (НБС), која је данас такође уврстила кувајтски динар на своју девизну курсну листу.
"Бугарски лев и румунски леј ће се укључити на листу девиза и ефективног страног новца којима банке могу да тргују, као и на листу ефективног страног новца које овлашћени мењачи и јавни поштански оператор могу да купују и продају на домаћем девизном тржишту", наводи се у саопштењу НБС.
Бугарска валута ће на курсној листи имати словну ознаку БГН и нумеричку ознаку 975, док ће румунски леј имати са словну ознаку РОН и нумеричку 946.
При доношењу одлуке о увођењу две нове валуте на курсну листу, НБС се руководила учешћем и значајем Румуније и Бугарске у спољнотрговинској размени Србије, као и потенцијалима за јачање и унапређење економске сарадње с тим земљама у наредном периоду.
У обзир је узет и константан раст броја држављана Румуније и Бугарске који посећују Србију, а очекује се да увођење две валуте подстицајно утиче и на реализацију заједничких економских пројеката Србије са Бугарском и Румунијом.
Такође, узета је у обзир и чињеница да је кредитни рејтинг ових земаља инвестиционог ранга, као и да су обе земље чланице Европске Уније.
Извршни одбор централне банке је такође данас донео одлуку којом је омогућена трговина у форми девиза мађарској форинти, пољском злоту, чешкој круни, конвертибилној марки и хрватској куни, валутама којима је до сада била омогућена трговина само у форми ефективног страног новца.
Одлука о поновном укључивању кувајтског динара на курсну листу за девизе НБС је донета због чињенице што у наведеној валути постоје уговори о зајму одобрени буџетским корисницима, као и да ће се у овој валути повлачити средства у оквиру наредних транши кредита.
"На тај начин Република Србија ће остварити уштеде кроз смањење трошкова коришћења посредничких валута (евро или амерички долар) у кредитним аранжманима закљученим у кувајтским динарима. Овиме се повећава ефикасност сервисирања плаћања односно наплате по постојећим (и будућим) кредитима у овој валути у којима Народна банка Србије има улогу агента Републике Србије", закључује се у саопштењу.
Одлука ступа на снагу 1. фебруара 2018. године.