КРАЈ ЛАКЕ ЗАРАДЕ НА „СТАН НА ДАН“? Нови намети и строже контроле
"Стан на дан" као колоквијални назив, заправо представља угоститељски објекат домаће радиности у врсти апартмана.
У највећем броју случајева када је реч о овој врсти угостителљских објеката, услугу обавља физичко лице. Имајући у виду да се приходи од угоститељских услуга сматрају приходима које физичко лице оствари од пружања угоститељских услуга, порески обвезник је то физичко лице.
Порез за физичка лица се утврђује решењем на годишњем нивоу, у фиксном износу, и његову основицу чини пет одсто просечне месечне зараде по запосленом у Србији, помножен са бројем лежајева и одговарајућим коефицијентом према категорији туристичког места.
Порез се плаћа на нивоу квартала, и то у року од 15 дана од истека квартала. Паушално опорезивање за физичка лица која обављају угоститељску делатност је једна од државних олакшица, којом је дата подршка и допринос регистрацији што већег броја угоститеља физичких лица.
Министарство поред редовних обавља и ванредне, нарочито акцијске контроле у којима учествује већи број инспектора, када се у ударним терминима на главним туристичким дестинацијама спроводе надзори.
"Поред великог броја забрана рада, прекршајних поступака који се воде против нерегистрованих лица, ове акције су резултирале повећањем. Интересовања угоститеља да региструју своје објекте па смо недавно у једној од наших бања имали повећани интензитет рада локалних комисија како би пре празника постигли да обиђу све подносиоце захтева за категоризацију и издају решења", каже за Хусеин Мемић, министар туризма.
На питање како се плаћа овај порез, Александар Васић, порески стручњак, каже да су грађани који остварују приход изнајмљивањем стана обвезници пореза на доходак грађана. Према његовим речима, системом опорезивања краткорочног најма непокретности предвиђен је другачији систем опорезивања од опорезивања дугорочног (дуже од 30 дана) најма непокретности.
"Власници имају могућност повољнијег опорезивања, тачније важи само за оне који су своју некретнину категоризовали у складу са законима о туризму и угоститељству, те који имају највише 30 регистрованих лежајева", изјављује он.
Како наводи, процедура пријављивања започиње управо са категоризацијом смештаја, односно одређивање броја лежаја, која се касније надовезује са подношењем пријаве Пореској управи.
Пријава је олакшана електронским путем те се она врши у року од 15 дана од добијања решења о категоризацији. Васић објашњава да се у пореској пријави наводе подаци о периоду изнајмљивања, врсти и локацији смештаја, као и броју лежајева. Битно је нагласити да се овај образац мора испуњавати при свакој промени која утиче на висину пореза.
"Висина пореза се одређује паушално - не зависи од стварних прихода, већ од броја лежајева, просечне зараде у Србији и коефицијента туристичког места. Тако су у Београду, Новом Саду, Златибору или Врњачкој Бањи пореске обавезе веће него у местима које се не сматрају туристичким центрима. Уколико се не пријави приход или, пак, поднесу нетачне пријаве за издавање станова на дан, казне се крећу од 5.000 до 150.000 динара", закључује Васић.