ПЕТ МАСКИ МАНИПУЛАТОРА Играју игру, намере мењају: циљ је да растуже, искористе, понизе, или уплаше
Манипулатор се намерно понаша на неки начин да би створио одређени утисак или тако да формирате задати став према њему.
Емоционална манипулација захтева игрице и маске, а у зависности од њиховог понашања, психолози разликују 5 врста манипулатора.
Пријатељ
Главни циљ "пријатељског“ манипулатора јесте да изазове саосећање и поверење, а затим да то искористи. Ако, док комуницирате са неким, приметите да је саговорник превише пријатељски настројен, пречесто даје комплименте или је претерано заинтересован за ваш лични живот, а затим нешто тражи, највероватније имате посла с манипулатором.
Алтруиста
Алтруистички манипулатор је сличан по понашању "пријатељском“ манипулатору, али игра на принципу реципроцитета: он пружа малу услугу, а затим тражи двоструко више. Ако одбијете, он ће вас прекорити што вам је једном помогао, а ви не желите да му узвратите захвалношћу. Откријте и како да надмудрите манипулатора када вас потцењује.
Ауторитет
Ауторитарни манипулатор покушава да покаже каква је утицајна особа и да потисне саговорника, да га потчини својој вољи. Манипулатори овог типа воле да користе неразумљиве термине у свом говору и фокусирају се на своје дипломе, статус, важне пројекте и репутацију.
Диктатор
Диктатори играју на страх и застрашују своје саговорнике. Карактерише их агресивно и грубо понашање. Диктатор верује да су његови захтеви најважнији и не узима у обзир гледиште друге особе. Често подиже глас или даје нетактичне примедбе. Сазнајте како можете да се заштитите од токсичних манипулатора.
Подносилац жалби
Такав манипулатор воли да прича о свом тешком животу, проблемима и недостатку ресурса. Он жели да друга особа саосећа са њим и да се добровољно јави да му помогне или га ослободи његових дужности. Ако му понудите излаз из проблематичне ситуације, он одговара да "ништа неће успети, не вреди ни покушавати“. Након комуникације са таквом особом, саговорник се осећа празно и песимистично.
У комуникацији, манипулатор се може придржавати исте линије понашања са другима или може радикално одступити од ње. Тако са једном особом може бити претерано љубазан или беспомоћан, а са другом може бити пркосно груб или агресиван.