СУПЕРЋЕЛИЈСКИ ОБЛАЦИ ГРАБЕ КА СРБИЈИ Олујна линија формира се на небу ЕВО И КУДА СЕ КРЕЋЕ
Наредних дана у Србији ће се задржати променљиво време уз смену сунчаних интервала и облачности, у уторак ће бити углавном суво, а од среде нови талас нестабилности - повремено с кишом, пљусковима и грмљавином, најавио је Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ).
Након стабилније атмосфере у уторак, РХМЗ је упалио „жути“ метеоаларм за среду за целу Србију за локалну појаву грмљавине са или без падавина и пљусак кише или јаку кишу са количином падавина већом од 10 л/м² у периоду до три сата. Метеоролог Иван Ристић најављује и суперћелијске облаке.
Упозорења РХМЗ на пљускове и грмљавину
У уторак је могућа ретка, изолована, појава, кратке кише или пљуска, најнижа температура ће бити од 8 до 12 степени, а највиша од 21 до 24 степени.
Већ у среду биће нестабилно, местимично с кишом и пљусковима са грмљавином. Минимална температура од 8 до 15 степени, максимална од 22 до 25 степени. РХМЗ упозорава да пљусак кише или јака киша са количином падавина 10 л/м² за краће време може изазвати:
-
потешкоће у урбаним срединама (посебно проблеми са кишном канализацијом и кишним колекторима)
-
проблеме у саобраћају и транспорту
-
одлагање већ планираних пољопривредних активности
-
штету на покретној и непокретној имовини и повређивање људи и животиња
Због локалне појава грмљавина треба бити на опрезу јер су могући:
-
ризик од удара грома
-
опасност за живот људи и животиња
-
проблеми у раду свих уређаја који користе електричну енергију
-
ризик од иницирања појаве ватре
-
проблем у телекомуникацијама
-
проблеми у транспорту електричне енергије због удара грома
-
локалне појава интезивних пљускова, бујица и јаких удара ветра са штетама на покретној и непокретној имовини
У среду непогоде, ево куда ће се кретати олујна линија
И метеоролог Иван Ристић каже за „Блиц“ да у среду поподне очекује непогоде и да ће се олујна линија формирати јужније од Лознице. Линија ће се протезати у правцу Крупањ-Осечина-Ваљево-Мионица-Љиг и даље на исток.
Суперћелијски облаци ће бити од 10 до 15 километара у пречнику
- Линија нестабилности премештаће се споро према истоку и североистоку према Београду, Браничеву и јужном Банату. Очекујем да у среду буде као пре две недеље, могућ је и град. Враћамо се у период када може сваког дана да буде непогода, града, ветра, а суперћелијски облаци ће бити од 10 до 15 километара у пречнику. Температура ће бити мајска, полако идемо ка вишим, између 22 и 26 степени, али ће за викенд бити опат мало свежије, за 5 степени – каже Иван Ристић.
Киша до краја маја
Метеоролог објашњава да је до овакве ситуације у атмосфери дошло након завршетка REX блока и доласка азорског антициклона по чијој периферији се према нама крећу таласи влажног ваздуха и доносе нам повремено наоблачења и кишу, али и непогоде тако да ће се тренд променљивог времена наставити до даљњег.
- Осим у уторак 20. маја, ове недеље ће бити нестабилно са поподневним наоблачењима и пљусковима који понегде могу бити праћени градом и олујним ветром. Због новог пада температуре следеће суботе ће максимална температура бити између 17 и 21 степени. Остаје промењиво, киша ће бити до краја маја, не види јој се крај, падаће до даљњег – истиче Ристић.
Формирање новог циклона доноси обилнију кишу и свежије време
Метеоролог аматер Марко Чубрило најавио је да ће „до уторка бити релативно свеже и нестабилно, затим мало топлије, али врло нестабилно и могуће су обилније падавине“.
- Од среде до петка после подне променљиво облачно и врло нестабилно уз грмљавинске пљускове, а биће повољних услова и за локалне временске непогоде, посебно у среду после подне и у четвртак пре подне. Дуваће јужни и југозападни ветар, у зони пљускова западни врло јак и олујан. Максимуми у мањем порасту у односу на протекли период, од 16 до 24 степена Целзијуса – наводи Чубрило.
Према његовим речима, у петак би се преко нас требао преместити хладан фронт доносећи погоршање уз грмљавинске пљускове, локалне непогоде, окретање ветра на јак северозападни и осетно освежење. Максималне температуре ће у петак бити од око 12 на западу Хрватске до око 27 на истоку Србије.
- Има назнака да би почетком следеће недеље дошло до формирање још једног Средоземног циклона који би нам могао донети обилнију кишу и релативно свеже време. За сада стоји процена да је се наредних десетак дана над велики делом региона очекују обилне падавине од 40 mm до 100 mm taloga, али видећемо колико је она тачна. До краја месеца нема стабилизације и конкретнијег отопљења – закључује Чубрило.
Стижу кумулонимбуси - најмоћнији и најопаснији облаци
„Vreme&radar“ објавио је препоруке за заштиту од грмљавинских олуја. Наводи се да кумулонимбусе прате и неке од појава које могу бити опасне и штетне, а једна од њих је електрична активност.
- Под севањем се подразумевају светлосни бљесци, док муње представљају видљиви ток електричног пражњења између облака и тла или унутар облака. Грмљавина представља звук који чујемо након електричног пражњења, док је гром појам који обухвата звучну и визуелну манифестацију електричног пражњења између облака и тла или предмета на тлу. Један кумулонимбус може донети на десетине, стотине, па чак и на хиљаде електричних пражњења – наводи се на сајту.
Удар грома може иницирати:
-
пожар
-
повредити или усмртити људе и животиње
-
оштетити електронске уређаје и далеководе
-
причинити друге видове штете на објектима, имовини и инфраструктури
-
Електрична пражњења између облака и тла се обично дешавају ка узвишеном терену, високим или изолованим објектима и
-
предметима, али то није увек правило, будући да се може десити удар грома у водену површину, улицу, ливаду, и друго.
-
При наиласку грмљавинске олује треба:
-
прекинути радове на отвореном
-
склонити се са узвишења
-
удаљити се од водова струје и изолованих-високих предмета и стабала
-
склонити се пре него што почнете да чујете грмљавину
Најбезбеднија места током грмљавинске олује
Ако се нађете у шуми за време грмљавинског пљуска, можете се заклонити испод најнижих стабала. Треба се удаљити од водених површина, избећи било какав контакт с водом или мокрим предметима, а исто важи и за металне предмете.
Најбезбеднија места током грмљавинске олује су:
затворене просторије, односно, куће и зграде, нарочито оне са громобраном и које имају спроведену струју и воду
или улазак у аутомобиле и друга возила (од метала) и то са затвореним прозорима
Када гром погоди објекат, поред јаког утицаја на место директног удара, струја се може пренети кроз жице, каблове и цеви, па током грмљавинске олује треба избегавати:
-
туширање
-
прање руку, суђа и веша
-
контакт с уређајима који су повезани са кабловима и жицама
- Будите на сигурном растојању од тераса и прозора, јер и ови делови објеката могу имати металне делове. Поред струје током електричног пражњена која може бити кобна и врло штетна, изненадни јак бљесак и прасак такође могу донети непријатно изненађење. Немојте заборавити да су у опасности и ваши кућни љубимци и животиње које узгајате – упозоравају са sajta „Vreme&radar“.
(pink.rs)