ПРЕОКРЕТ НА ПОМОЛУ
ГРЕНЛАНД НЕ ВЕРУЈЕ ТРАМПУ? Дозволу за копање еко алтернативе у производњи алуминијума дали ДАНСКО-ФРАНЦУСКОЈ РУДАРСКОЈ ГРУПИ
НУК: Гренланд је данас издао 30-годишњу дозволу за копање данско-француској рударској групи, која ће из земље вадити анортозит који може да понуди зелену алтернативу у производњи алуминијума.
Дозвола је додељена компанији ''Greenland Anorthosite Mining'' (GAM), која развија локацију у западном Гренланду, а компанију подржавају француска инвестициона фирма ''Jean Boulle Group'' и државни инвестициони фондови и у Гренланду и у Данској.
Анортозит, бела стена састављена углавном од алуминијума, микросилицијума и калцијума, слична је материјалу који су донеле мисије Аполо са Месеца.
ГАМ планира да испоручује уситњени анортозит индустрији фибергласа, где би могао да замени каолин, а можда ће се користити као алтернатива бокситу у производњи алуминијума, кључног материјала за смањење емисија због могућности рециклаже и употребе у лаким возилима.
''Надам се да ће рудник бити оперативан за пет година“, рекла је за Ројтерс министарка за минералне ресурсе Гренланда Наја Натанијелсен.
Упркос геополитичкој пажњи, Натанијелсен је рекла да интересовање САД за Гренланд још увек није претворено у опипљиве инвестиције.
''Тренутно, сва та бука није резултирала повећаном жељом за директним улагањима у Гренланд“, рекла је, мислећи на предлог председника САД Доналда Трампа за куповину острва.
Приватне америчке пословне делегације посетиле су острво од почетка године, али формални дијалог са новом америчком администрацијом још није почео, рекла је она, али додала је да дијалог са европским партнерима напредује.
''Нема сумње да дијалог и са ЕУ и са Данском иде глатко. То није само резултат буке коју је направила америчка администрација, већ и резултат неколико година интензивиране сарадње“, рекла је Натанијелсен.
Натанијелсен је поново именована у априлу након што је на власт дошла влада наклоњена бизнису.
Рударски сектор острва се развија споро, због ограниченог интересовања инвеститора, бирократских изазова и еколошких проблема, тренутно су у функцији само два мала рудника.