ОТП банка на 92. Међународном сајму пољопривреде у Новом Саду представила јединствене пакете услуга за пољопривреднике
ОТП банка Србија и ове године, сада већ традиционално, наступа на Међународном сајму пољопривреде у Новом Саду који се одржава 92. пут по реду, а њен штанд забележио је знатно већу посећеност у односу на претходне године.
Као кључни разлог истакла су се нова решења која Банка нуди – Агро Практик и Агро Престиж - јединствени финансијски пакети услуга на српском тржишту, креирани да одговоре на потребе савремених пољопривредника у Србији.
Током Сајма одржана је и конференција „Дигитална трансформација у пољопривреди“, коју је спонзорисала ОТП банка, а организовала Средњоевропска мрежа за привредни развој (ЦЕД) из Будимпеште са канцеларијама и представницима у Суботици и Новом Саду. Том приликом, Дејан Мирч, директор Одељења за агро бизнис ОТП банке Србија, који заједно са делегацијом из матичне ОТП Групе у Будимпешти учествује на Сајму, истакао је да ова банка посвећује посебну пажњу развоју квалитетних и иновативних производа намењених регистрованим пољопривредним газдинствима.
„Као водећа банка у Србији у области агробизниса, настојимо да континуирано развијамо решења која одговарају стварним потребама пољопривредника. Технологија данас све снажније обликује савремену пољопривреду, али су дигитална решења често скупа и тешко доступна нашим произвођачима. Управо зато смо креирали нове финансијске пакете – да квалитетне и софистициране услуге, попут сателитског праћења усева, учинимо приступачним ширем броју газдинстава. Наш циљ је да пољопривредницима олакшамо доношење одлука и унапредимо њихову ефикасност, а истовремено подигнемо ниво доступности финансирања у аграру. То је још један корак у нашем стратешком опредељењу да спојимо финансијски и технолошки развој у корист домаће пољопривреде“, истакао је Мирч.
Обједињене банкарске услуге, тржишне информације и технолошка решења
Пакети услуга Агро Практик и Агро Престиж спајају банкарске погодности са корисним тржишним и технолошким информацијама, а намењени су регистрованим пољопривредним газдинствима.
Агро Практик је осмишљен као подршка свакодневним активностима газдинства који укључује динарски текући рачун; DinaCard дебитну картицу за подизање динара на банкоматима и плаћање робе и услуга у земљи; као и динарски и девизни (ЕУР) текући рачун. Додатно, на захтев клијента, издаје се и Mastercard Gold бесконтактна картица са технологијом за бесконтактно плаћање на свим банкоматима у земљи и иностранству, а која омогућује подизање и уплату евра на банкоматима ОТП банке.
Међутим, поред ових основних банкарских производа, корисници Агро Практика добијају и недељни извештај са Продуктне берзе директно на мејл и Viber – алат који им омогућава доношење одлука о продаји и куповини на основу поузданих тржишних сигнала. Тако, на пример, ако се цена пшенице повећа, могу одлучити да продају део својих складиштених залиха и тиме повећају профит.
Агро Престиж доноси додатни ниво подршке јер укључује све погодности пакета Агро Практик, али и јединствену услугу на српском тржишту: редовно сателитско снимање две одабране парцеле уз аналитичке извештаје о стању усева, који се испоручују недељно током сезоне, а зими сваке друге недеље. Ова опција помаже у правовременом уочавању проблема као што су болест, стрес биљке или неравномерно заливање, чиме се повећава ефикасност и конкурентност производње.
Оба пакета омогућују и коришћење мобилног и електронског банкарства кроз ОТП м-банк и е-банк сервисе, што додатно поједностављује управљање финансијама са терена.
Синергија с иновативним партнерима
Своје иновативне услуге и решења на Сајму су представили и партнери ОТП банке – стартап Агремо, познат по технологији сателитског надзора усева, као и Институт БиоСенс, пионир дигиталне трансформације пољопривреде у Србији. У оквиру заједничке сарадње представљени су и модели из пројекта „Дигитално село“, јединствене иницијативе чији је први финансијски партнер управо ОТП банка.
Подсећамо, „Дигитално село“ је пионирска иницијатива у сегменту свеобухватне дигиталне трансформације укупне пољопривредне делатности у Мокрину коју су Делта Холдинг, Институт БиоСенс и Мокрин Хоусе покренули 2022. године. Захваљујући овој сарадњи, пољопривредним произвођачима који су чланови „Дигиталног села“ обезбеђен је приступ свим агро-услугама и производима из портфолија, као што су инвестициони кредити, кредити за обртна средства, коришћење дигиталних сервиса банке, али и бројне могућности финансијске едукације.