clear sky
32°C
05.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1773
usd
99.4629
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"ПЛАШИМО СЕ ДА ЋЕ ЉУДИ СА СРЕДЊОМ ШКОЛОМ БИТИ У ЗОНИ МИНИМАЛНЕ ЗАРАДЕ” Михајловић: Није нам приоритет само повећање минималца већ свих плата

05.07.2025. 09:13 09:15
Пише:
Извор:
Дневник/Танјуг
TANJUG/RADE PRELIĆ
Фото: TANJUG/RADE PRELIĆ

БЕОГРАД: Преговори око нове минималне цене рада ове године су почели раније него претходних година јер Влада Србије планира  да минималац повећа из два пута, изјавио је данас нови председник Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић и истакао да овој синдикалној централи приоритет није повећање само минималца већ повећање свих плата.

Михајловић је за Танјуг рекао да у Савезу синдиката још немају дефинитиван став о томе колико повећање минималца би за њих било прихватљиво и да од ресорних министарстава у Влади Србије очекују анализу о томе како да од најављеног повећања минималца па до његове примене не дође до раста цена које улазе у потрошачку корпу.

Истакао је и да је борба за већи минималац и веће зараде у Србији само једна од ствари у којој би синдикална централа на чијем је челу однедавно требало да буду активнија и више уважена.

"Минимална зарада би према најавама први пут била повећана у октобру, на око 500 евра, што у процентима износи 9,4 а други пут у јануару за додатних 10,1 одсто или на око 550 евра. Плашимо се да би инфлација могла да поједе то повећање и сада преговарамо око тога како да заштитимо најугроженији слој људи", рекао је он.

Синдикати су ранијих година због инфлације управо тражили да се минимална зарада повећава не једном већ два пута годишње, али истичу да би та повећања требало да буду на шест месеци а не да између првог и другог прођу само три месеца, као што се сада најављује.

Михајловић је истакао да није спорно да радници из године у годину имају све виша пара у џепу, али да је проблем у томе што се за тај новац може купити све мање робе.

"Плашимо се и ситуације да када постоји велико повећање минималне зараде, долази до компресије плата. Имаћемо ситуацију, највероватније од Нове године, да ће велики број радника у јавном сектору, рецимо у комуналној делатности, у здравству, у образовању, људи са средњом школом већ бити у зони минималне зараде или тек нешто мало изнад ње", истакао је он. 

Навео је да синдикат од владе на преговорима тражи, да се паралелно са тим како ће ићи повећање минималне зараде, иде и са преговорима ресорних министарстава са јавним сектором да се и њима плате повећају. 

"Минимална зарада није приоритет, то је заштитна мера за неке људе који је примају, да би могли да себи обезбеде просту егзистенцију, али нама су приоритет плате које би требало да расту много брже", истакао је Михајловић.

Додао је да се синдикати залажу за то да се плате повећавају у оном проценту у коме се подиже минималац и да се не прави компресија плата него да се оне повећавају динамиком која је задовољавајућа за све раднике.

"За то се залажемо како нам млади људи не би одлазили у иностранство, како бисмо задржали радну снагу у Србији, посебно ону квалитетну, јер полако постајемо дефицитарни са радном снагом", навео је он.

Коментаришући најаву да ће држава покрити повећање минималне зараде преузимањем трошка који би настао повећањем неопорезивог дела зараде, Михајловић је указао да ова мера има и другу страну која се огледа у томе да се овим повећањем смањују и доприноси за социјално осигурање а тиме и износ пензије који ће садашњи радници једног дана добити.

Михајловић је недавно изабран за председника Савеза синдиката Србије а у говору на представљању свог програма делегатима конгреса ове синдикалне централе позвао је на "буђење" и оценио да су савезу потребне хитне промене.

Појашњавајући ту своју изјаву он је оценио да је синдикални покрет у великој кризи и да и начин на који се одређује минимална зарада показује да се синдикати мало питају, јер су параметри већ утврђени. 

"Морамо да се изборимо за то да будемо више уважени у друштву. Морамо да будемо гласнији, да се чује наш глас", рекао је он. 

То ће се, навео је Михајловић, радити тако што ће Савез синдиката учврстити своје редове, подмладити се, како би се вратило поверење радника и стекла моћ да акције које буду преузимали буду ефикасне и да дају резултате.

Према његовим речима ова синдикална централа броји око 500.000 запослених а у Србији је од 2,7 милиона радника синдикално организовано око 30 одсто њих.

"То је велики пад у односу на неки претходни период, али је још на европском нивоу или чак и мало изнад европског просека у неким развијеним европским земљама, као што је Француска где је само око пет процената радништва синдикално организовано", рекао је он.

 

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар