scattered clouds
24°C
11.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1835
usd
99.8326
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МАЛИ МАТУРАНТИ МАСОВНО УПИСУЈУ СТРУЧНЕ ШКОЛЕ, ГИМНАЗИЈЕ ПОЛУПРАЗНЕ Све више ђака уписује занате, а ево колике су плате; ПОГЛЕДАЈТЕ КАЛЕНДАР ЗА ТРЕЋИ КРУГ УПИСА

11.07.2025. 07:54 08:30
Пише:
Извор:
Блиц
матура
Фото: Дневник

Гимназије у мањим градовима Србије све чешће остају полупразне, док средње стручне школе бележе прави бум.

Већ неколико година уназад све више малих матураната бира занате и техничка занимања која омогућавају брзо запошљавање и добру зараду. Ипак, у Београду, Новом Саду и Нишу гимназије су скоро свуда попуњене након другог уписног круга, али број и ту опада. Откривамо зашто гимназије годинама уназад губе на популарности насупрот средњим стручним школама, и где још има слободних места након другог уписног круга у средње школе.

Како је раније објавило Министарство просвете, у четворогодишње образовне профиле уписано је укупно 48.324 ученика, од чега у гимназије 15.124, док је у трогодишње образовне профиле уписано 9.304 ученика.- После првог уписног круга, нераспоређених ученика, њих 1.125 има могућност да се у другом уписном кругу упишу на преостала слободна места. У четворогодишњим профилима преостало је 8.182 места, док у трогодишњим тај број је 4.308 - навело је раније Министарство просвете.

Антић: Лакше до посла након средње стручне школе

Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа осврнуо се на то колико је ученика уписало средње стручне школе.

- У првом кругу око 34.000 ђака је уписало средње стручне школе, од тога трећи степен њих око 9.000. Од укупно 45.000 ђака, њих 15.000 отишло је у гимназије - каже Антић за "Блиц", и додаје да велики број ђака уписује смерове који имају везе са угоститељством и туризмом, али да су популарни и други стручни смерови.

Како Антић наводи, у местима попут Бора, Зајечара и Панчева, али и другим градовима ученици се масовно опредељују за струке попут рударског, машинског и електротехничког техничара, где плате достижу и изнад 180.000 динара.

- Новац је главни разлог зашто су средње стручне школе све популарније. Родитељи немају више капацитете да децу издржавају 30 и више година, да дају џепарац деци да излазе и тако даље. Уз студирање тешко је одмах да се ради, посао се обично не нађе пре 26. године. До тада неко, односно родитељи морају да вас кредитира. Насупрот томе са завршеном средњом стручном школом са платом мајстора, било да је то керамичар, електричар, механичар, зидар, месечно може да се заради од 2.000 до 3.000 евра - каже он.

матура
Фото: Дневник

"Млади желе да се финансијски осамостале"

Додаје и да су жеља младих да се финансијски осамостале, али и утицај европског модела образовања једни од пресудних фактора овог тренда.

- Деца виде да могу брзо да дођу до новца и да обезбеде себи добар живот. Средње стручне школе су популарне зато што су деца видела да када их заврше могу брже да дођу до новца, да могу да обезбеде себи кућу, аутомобил, летовања, посебно ако је у питању неко занимање које је изузетно квалитетно попут мајстора и техничара - наводи он у разговору за "Блиц", и додаје да деца, ако желе, након средње стручне школе могу да оду на даље усавршавање на високе школе или факултете.

Гимназије полупразне, у стручним школама тражи се место више

У урбаним срединама, као што су Београд, Ниш и Нови Сад, гимназије су и даље популарније од стручних школа, али се и ту примећује тренд смањења броја уписаних ученика. Разлози су различити, али економска ситуација и потреба за бржим запошљавањем играју кључну улогу.

- Занати, односно техничари постали су изузетно популарни у односу на гимназије. Ту не мислим на гимназије у великим градовима као што су Београд, Нови Сад, Ниш, али и у тим мањим срединама попут Зајечара, Бора, Панчева, Лесковца, Ћуприје, гимназије нису попуниле сва места. Такође, у мањим местима као што су Велика Плана или Књажевац и други гимназије су остале полупразне, негде чак и само једно одељење - објашњава за "Блиц" Антић.

Где се прави грешка

Према његовим речима, правилно усмеравање, односно професионална оријентација ученика приликом одабира средње школе веома је важна. Због тога је, каже он, јако битна професионална оријентација, јер ће се на тај начин усмерити ученик у правцу средње стручне школе или гимназије.

- Постоје грешке у избору средње школе. Деси се да се неки ученици погрешно усмеравају. Због тога је веома важно да професори правилно усмеравају ученике, како би одабрали школу која најбоље одговара њиховим способностима и интересовањима, било да се ради о економској, управној, стручној школи или гимназији. Психолози се често не баве пуно овим питањем. Зато професионална оријентација мора да буде обавезна, да не би промашили и уписали гимназију, или да упишу неки занат али су за науке - каже он за "Блиц", и подвлачи да у том случају не би било ситуација да гимназије остају празне већ би се створио баланс.

Календар за трећи круг уписа

Објављивање преосталих слободних места после другог уписног круга 7. јул
Завршни испит - тест из српског/матерњег језика и тест за полазнике по програму ФООО (августовски рок) 13. август 09-11
Завршни испит - тест из математике 14. август 09-11
Завршни испит - трећи тест 14. август 09-11х
Супервизија 13-27. август
Прелиминарни резултати 18. август
Пријем и решавање приговора ученика 18. август.
Коначни резултати 18. август 12-16
Преузимање одлука о упису 19. и 20. август
Унос одлука о упису 20. август.
Упис ученика у средње школе - трећи уписни круг, непосредно у школи 21. август и 22. август
Пријављивање и распоређивање, у школским управама, ванредних ученика старијих од 17 година за упис у средњу школу 19. август - 22. август

Извор:
Блиц
Пише:
Пошаљите коментар