few clouds
30°C
19.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1752
usd
100.8392
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КРЕДИТНИ РЕЈТИНГ ГРАЂАНИМА НАЈВЕЋА ПРЕПРЕКА ЗА ЗАДУЖИВАЊЕ Лакше добити банкарски зајам у Америци и ЕУ него у Србији

19.07.2025. 10:32 10:37
Извор:
Дневник
рејтинг
Фото: Дневник

Када се неко одлучи да подигне кредит, најчешће му пада на памет како ће све отплатити, колико ће износити рата и која је камата на одређени износ.

Међутим, кад оде у банку, сусретне се са највећим кербером српског банкарства − кредитним рејтингом. А он је, показала је упоредна анализа, највећа препрека за кредитно задуживање, чак и ако као улог положите леви бубрег и таштину гарсоњеру.

Замислимо следећу ситуацију: имате просечну плату у Србији, уз додатни приход по уговору о делу – који је редован, али варира јер зависи од броја сати и обима посла. Некада сте имали стамбени кредит, који сте отплатићивали уредно, да бисте га у једном тренутку отплатили превремено, а тренутно од кредита имате само кредитну картицу, искоришћену до три четвртине, али с малим износом лимита. 

Да ли имате разлога да страхујете од негативног одговора банке? О, и те како!

Банке у Србији, иако је већина страног порекла, кредитну способност рачунају по социјалистичком систему, „штитећи“ ваш економски статус уместо вас. Тако је ваша кредитна способност ограничена формалностима. Банке у обзир узимају само вашу сталну плату, и то под условом да сте пријављени у одређеној фирми најмање 12 месеци. 

Приход по уговору о делу и остали уговори, иако за њих плаћате принадлежности, не улазе у овај скор. Не помаже вам ни историја стамбеног кредита: иако без иједног закашњења и чак превремено отплаћена, неће имати никакву тежину у кредитној процени. Једино што се прати јесте колики вам је тренутни дуг – на пример, колики износ користите са кредитне картице. Ако је искоришћеност висока, то додатно обара изгледе. 

Банке у Србији, иако је већина страног порекла, кредитну способност рачунају по социјалистичком систему

Банке не гледају навике у плаћању и средства принудне отплате, већ строго формалне параметре: тип уговора, пријаву и висину званичних примања. У том контексту, ви сте „ризичан“ клијент – иако сте у стварности финансијски уредни и одговорни. У суштини, банке гледају да ли корисник у математичком смислу има простора за нову рату, без обзира на његову историју или финансијску дисциплину. 

Рефинансирање дугова у Србији постоји као опција, али је често формално, не исплати се због нових трошкова (обраде, осигурања, уговора), а банке ретко нуде знатно боље услове од постојећих. На рефинансирање се углавном одлучују клијенти из јавног сектора или они који желе да споје више кредита у један.

Шта би било да радите ван Србије?

У Сједињеним Америчким Државама ваш профил би изгледао много боље. Амерички систем вреднује историју отплате: уредно затворен стамбени кредит и редовна употреба кредитне картице (без кашњења) били би кључни плусеви. Приходи по уговору о делу и остали приходи рачунају се као легитимни, ако се евидентирају у пореским пријавама. Није важно какав је облик уговора – важно је да отплаћујете обавезе на време. Све то би вам омогућило FICO рејтинг у опсегу „добар“ до „врло добар“ (700–750), што значи да бисте могли да добијете нове кредите, рефинансирате старе по бољим условима или добијете кредитну картицу с нижом каматом. У САД, систем вас види као поузданог корисника кредита, чак и ако приход није „традиционалан“.

Хонорарци невидљиви

Хонорарни радници, уговорци по делу, консултанти, као и они који примају приходе из иностранства, углавном су невидљиви за банкарски систем. Иста је ствар и са станодавцима: чак и ако имате уговор о издавању, то вам неће помоћи за добијање кредита. Ни историја уредне отплате претходног кредита – чак и ако је реч о стамбеном кредиту који је отплаћен превремено и без иједне закашњене рате – не утиче позитивно на одлуку банке. Оно што се прати јесте задуженост по кредитним картицама или другим активним обавезама, која не сме прећи одређени проценат у односу на месечна примања.

У Европској унији ситуација је мешавина америчког и српског модела, али са знатно већом флексибилношћу. Свака држава има свој систем – на пример, у Немачкој постоји централни регистар (SCHUFA) који бележи све врсте задуживања, чак и уговоре о мобилним телефонима или рате за куповину технике. У Француској и Холандији банке узимају у обзир стабилност примања, али не дисквалификују хонорарце и фриленсере уколико имају уредне извештаје. 

У многим земљама признаје се и „поверење“ које клијент гради са банком кроз редовне отплате, чак и ако нема класичан стални посао. Такође, рефинансирање кредита је распрострањено и често нуди конкретне користи – нижу каматну стопу, дужи рок отплате или повољнији месечни ануитет. 

Историја финансијског понашања има већи значај од форме запослења. Такође, рефинансирање кредита је честа пракса у ЕУ и често се нуди клијентима који имају стабилне и проверљиве токове новца – што бисте ви, у овом случају, могли да испуните.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар
ИЗБЕГАВАЈТЕ КОРИШЋЕЊЕ КРЕДИТНЕ КАРТИЦЕ У ИНОСТРАНСТВУ Ово је најгора опција, провизије су огромне! Ево на које ДВЕ дестинације нису популарне
kartica

ИЗБЕГАВАЈТЕ КОРИШЋЕЊЕ КРЕДИТНЕ КАРТИЦЕ У ИНОСТРАНСТВУ Ово је најгора опција, провизије су огромне! Ево на које ДВЕ дестинације нису популарне

16.07.2025. 09:26 09:34
ВАЖНА ВЕСТ ЗА СВЕ ОНЕ ПОД КРЕДИТИМА Народна банка Србије управо донела нову одлуку РЕЧ ЈЕ О КАМАТНИМ СТОПАМА
кредити

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СВЕ ОНЕ ПОД КРЕДИТИМА Народна банка Србије управо донела нову одлуку РЕЧ ЈЕ О КАМАТНИМ СТОПАМА

10.07.2025. 12:34 12:39
БОНУСИ, СПЕЦИЈАЛНОСТИ, КРЕДИТИ, ПРИВИЛЕГИЈЕ! Ево колико зарађују амерички војници, ОД РЕДОВА ДО ГЕНЕРАЛА, плус додаци на плату

ПО МНОГИМА НАЈЈАЧА ВОЈСКА НЕ СВЕТУ

goarmy.com

БОНУСИ, СПЕЦИЈАЛНОСТИ, КРЕДИТИ, ПРИВИЛЕГИЈЕ! Ево колико зарађују амерички војници, ОД РЕДОВА ДО ГЕНЕРАЛА, плус додаци на плату

27.06.2025. 18:52 19:03