ГРОБАРИ ОВДЕ ТРАЖЕНИ И СА ДОКТОРАТОМ Нуде плату од 1.500 евра ЕВО КО МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ
Док у Србији огласи за гробаре углавном садрже услове попут завршене основне и средње школе, у Хрватској не бирају, па могу да раде и они са докторатом.
Подружница Загребачког холдинга „Градска гробља“ расписала је конкурс за пријем нових радника: тражи седам гробара, седам погребника, једног водитеља погребне церемоније и једног возача специјалних возила. Радно место је у Загребу.
За четири гробара нуде стално запослење, а за тројицу на одређено време. Пријавити се могу сви, без обзира на образовање – од неколико разреда основне школе до магистара и доктора наука. Радно искуство није услов. Основна бруто плата износи 1.480 евра, увећава се 0,5% по години радног стажа, а додатно се исплаћује 177 евра нето месечно. Обезбеђен је и плаћен превоз, као и накнаде за Божић, Ускрс, регрес и поклон за децу. Укупна просечна месечна зарада износи око 1.400 евра нето.
Поред гробара, траже се и погребници са платом од око 1.040 евра нето, као и услужитељ опреме са око 1.130 евра нето плате. За возача специјалних возила примања нису наведена. И комунално предузеће у Самобору расписало је конкурс за пет гробара, уз услов завршене основне школе и без захтева за искуством – посао је на одређено време.
А шта је са гробарима у Србији?
Према подацима доступним из медија и сајтова јавних набавки, погребна предузећа у Србији повремено траже гробаре, нарочито у већим градовима попут Београда, Новог Сада и Ниша. Ипак, у огласима се ретко наводи могућност запошљавања високообразованих, а најчешће се тражи завршена основна или средња школа, без радног искуства.
Плате гробара у Србији варирају – у већим градовима крећу се од око 55.000 до 75.000 динара нето (око 470–640 евра), док су у мањим местима често знатно ниже. Рад се често плаћа и по учинку (по сахрани или копању раке), а неки гробари су ангажовани сезонски или по уговору о делу.
За сада нема података да је неко са докторатом у Србији запослен као гробар, нити да се тражи тако висок ниво образовања – тај део огласа из Загреба је више правно-технички, како би се омогућила најшира пријава. У пракси, у Србији је ово занимање и даље резервисано за физички рад без формалне стручности.