„KO ПРВИ ДЕВОЈЦИ – ЊЕГОВА ДЕВОЈКА” НЕ ВАЖИ КОД ЉУДИ О „оном правом” сперматозоиду – одлучује жена
Када се говорио о зачећу, у научној глави већине становника планете ствара се слика сперматозоида који се надмећу да први стигну до јајне ћелије и оплоде је.
Али, научна истраживања већ деценијама показују да ова слика није тачна – у ствари, управо јајна ћелија бира који ће сперматозоид бити примљен, ако ће бити примљен уопште.
У књизи The Stronger Sex (2025), научна списатељица Стар Вартан руши бројне митове о женском телу, укључујући и овај о пасивном јајету. Како објашњава, код сисара је дошло до еволутивне промене у репродукцији – за разлику од риба и водоземаца који избацују гомиле јаја и сперме у воду, женке сисара производе мали број јајних ћелија, пажљиво бирајући оне најбоље за оплодњу. То има смисла јер сисари рађају малобројно потомство, па свака беба мора имати што већу шансу за опстанак.
Научница Линет Сиверт са Универзитета у Масачусетсу каже да су људски мужјаци задржали „рибљу стратегију“ – избацују милионе сперматозоида, без селекције. Женски организам је, међутим, преузео контролу: оплодња се одвија унутар тела, а јајна ћелија одлучује који сперматозоид ће примити. Како? Уз помоћ zona pellucida – заштитног слоја који хемијски „тестира“ сперматозоиде и одбија оне који не одговарају.
Иако се ова чињеница зна још од 1980-их, мит о „активном сперматозоиду и пасивном јајету“ и даље се појављује – чак и у научним часописима. То показује колико дубоко су родни стереотипи уткани у културу, што може успоравати напредак науке.
Најновији докази показују да јајне ћелије не само да одлучују коју сперму ће прихватити, већ могу и да привлаче или одбијају различите сперматозоиде чак и пре него што стигну до њих.
Бројке не лажу
Током свог фертилног периода (од пубертета до менопаузе), жена у просеку овулира између 400 и 500 јајних ћелија. Иако девојчица при рођењу има око 1 до 2 милиона незрелих јајних ћелија (ооцита), до пубертета тај број опада на око 300.000 до 400.000, а током живота овулише само мали проценат – најчешће једна јајна ћелија месечно.
С друге стране, мушкарац сваког дана произведе око 100 до 300 милиона сперматозоида, а пун циклус сперматогенезе, од почетне ћелије до сазрелог сперматозоида, траје око 64 до 74 дана, у просеку око 70 дана. То значи да се сперма у потпуности обнови за око 2,5 месеца.
Године 2020, научници с Универзитета у Стокхолму и Манчестеру открили су да јајне ћелије ослобађају хемијска једињења која привлаче сперматозоиде на путу до њих. Такође су открили да различите јајне ћелије привлаче различите врсте сперме — не привлаче исту сперму све јајне ћелије. У неким случајевима, јаје је више привлачило сперму непартнера.
Ово су утврдили тако што су користили материјал од парова који су дали сагласност у IVF клиници у Манчестеру. У сваком тесту користили су фоликуларну течност и сперму од два различита пара, тако да се сперма сваког мушкарца излагала и партнерској и непартнерској течности.
Ова хемосензорна комуникација омогућава „женски избор и фаворизује оплодњу сперматозоидима одређених мушкараца“, писали су истраживачи. Према њима, критеријуми које јаје користи за избор још нису познати — можда се ради о квалитету сперме или генетској компатибилности. „Ово показује да интеракција између људских јаја и сперматозоида зависи од специфичног идентитета жене и мушкарца“, изјавио је један од аутора за Labroots. Он је додао: „Избор сперматозоида у потпуности је у надлежности јајне ћелије.“
На крају, биологија јасно говори: женско тело није пасивни прималац, већ активни учесник у избору будућег потомства. Сваки месечни циклус је борба између јајних ћелија, а победница зове сперму и – бира. Мит о „трци сперматозоида“ је само културна фикција.