ПО ВИСОКИМ ТЕМПЕРАТУРАМА КРВНИ СУДОВИ ПУЦАЈУ, КОЖА ГОРИ, ТЕЛО ТРПИ Лето може бити кобно ОБАВЕЗНО КОРИСТИТИ ЗАШТИТНЕ КРЕМЕ И МЕРИТИ ПРИТИСАК
У току лета треба користити креме са заштитним фактором и избегавати сунце када је висок УВ индекс, док кардиоваскуларни болесници треба да поведу рачуна о ширењу крвних судова који стварају ризик од венске тромбозе и да прате крвни притисак - изјавили су за Танјуг дерматовенеролог Бојана Нововић и радиолог Владимир Синицки.
Како је Бојана Нововић објаснила, говорећи о мерама које треба предузети у случају опекотина првог степена, које може изазвати излагање сунцу и УВ зрацима први корак је склонити се са сунца. А шта радити када се изложите сунцу преко мере.
- Битно је наносити хладне облоге на те зоне које су црвене, ставити неку хладну облогу или млаз хладне воде како би се то мало охладило. Затим било би добро нанети препарате на бази пантенола и других супстанци које умирују кожу и адекватно хидрирају. У случају болне осетљивости, важно је попити аналгетик - лек који ће смањити бол и уносити довољно течности, пре свега воде, како би се организам рехидрирао - навела је Бојана Нововић.
Додала је и да је на летовање неопходно понети антихистаминик који може помоћи у случају алергијских реакција, антибиотик, локални антибиотик који помаже приликом повреда, пробиотик, фластере и газу. Она упозорила да је кожа лети склонија инфекцијама којима погодује влажна средина знојења.
Лето је веома ризично због тога што се шире крвни судови па се пацијенти жале на болове и тежину у ногама, грчеве, пецкање, нелагодност, лети је већа вероватноћа за настанак тромба
Радиолог Владимир Синицки навео је да током летњих месеци пада крвни притисак и да су нагле промене температура непријатне за кардиоваскларне болеснике, због чега саветује редовне прегледе крвних судова.
- Најбитнија је превенција и адекватни прегледи, барем једногодишње код кардиолога, као и општа лабораторија и преглед крвних судова, доплер крвних судова врата је веома битан поготово за пацијенте преко 50 година да се уради и уколико немају тегобе. Уколико имају несвестице, вртоглавице, зујање ушима, поремећаје равнотеже, то су фактори ризика због којих упућујемо пацијенте на доплер крвних судова врата - рекао је Синицки.
Објаснио је да у ризике од настанка можданог удара спадају повишен крвни притисак, шећерна болест, гојазност, физичка неактивност као и неадекватна исхрана и додао да су лети повећани ризици од настанка тромба.
- Лето је веома ризично због тога што се шире крвни судови и пацијенти се лети жале на болове у ногама, грчеве, пецкање, нелагодност, тежину у ногама и већа је вероватноћа за настанак тромба. Уколико се јави оток, бол, црвенило једне ноге, то нам буди сумњу на дубоку венску тромбозу и тада свакако треба упутити пацијента на доплер крвних судова, а онда већ видети о чему се ради и предложити најбољу могућу терапију - нагласио је Синицки.