АКО НАСТАВА БУДЕ БЛОКИРАНА И НА ЈЕСЕН СЛЕДЕ ОВЕ МЕРЕ! Огласило се Министарство просвете
Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас да наставни процес на факултетима није одговорност Министарства просвете већ високошколских установа
"Ми не можемо да пратимо динамику одвијања надокнаде наставе, то је њихов посао. Ми желимо да чисте рачуне", навео је Станковић за ТВ Прва.
Додао је да ће сваком запосленом на универзитетима бити надокнађене плате одмах након завршетка надокнаде наставе.
"Ми желимо да одвојимо образовни процес од политике, то је било руководеће начело од почетка преговора са представницима универзитета", рекао је Станковић.
Према његовим речима, одговорност министарства је да створи предуслове да наставници, сарадници организују и омогућују да функционишу високошколске установе.
"Уколико неко блокира наставу, они требају да покрену те дисциплинске поступке, они требају да заштите простор високошколске установе. Њихово извршно овлашћење је да омогуће наставни процес, а ректор је тај који координира рад свих појединачних факултета и представља Београдски и друге универзитете у оквиру образовног система у Србији", навео је Станковић.
Нагласио је да криза у образовању није још увек решена и да се тренутно настава одвија онлајн, што је вид наставе који се одвијао током пандемије смртоносног вируса.
На питање шта ће бити потези уколико од октобра поново студенти поново блокирају факултете, Станковић је навео да ће бити примењене мере које су примењене у претходном периоду.
"Ако се деси понављање надам се да нећемо морати да употребимо репресију, али не можемо ми да универзитету плаћамо да се не одвија настава и да се не догађају испити, а да сви други у овој држави морају своју плату да зараде тако што ће прво да раде", навео је Станковић.
Истакао је да је важно да се настава одвија, а да је на студентима одлука да ли ће тој настави присуствовати.
Говорећи о пријавама на пријемне испите на универзитетима у Србији, пре свега на Београдском универзитету, Станковић је рекао већина група на Филозофском факултету нема довољан број пријављених кандидата, изузев смера за психологију где има висок тренд пријављивања.
"Лоше је прошао и Правни факултет, који нема испуњену квоту, иако је то један велики факултет Београдског универзитета. Наравно, поред психологије, значајно интересовање, традиционално за Електротехнички факултет (ЕФТ), високо је и за Факултет организационих наука (ФОН), мада ниже него у односу на прошлу годину. Медицински факултет има попуњену квоту, али нижу него прошле године. Дакле, у принципу, имате факултете који су попунили ту норму, имате факултете који нису попунили ту норму, просто то је одраз укупног стања на универзитету", нагласио је Станковић.
Министар је такође говорио и о прекиду блокаде Студентског културног центра (СКЦ) која је трајала од фебруара, наводећи да га је пре три или четири дана позвао в.д. директора СКЦ-а како би га обавестио да је ушао у зграду тог културног центра, када се и сам министар упутио у просторије СКЦ.
"СКЦ више није био исти простор, где се окупљала омладина, где су били различити музучки перформанси", навео је Станковић.