Футожане буди „Футошка иницијатива”

Величина Футога не мери се само разноврсношћу и бројем становника већ и лепотама које то насеље поседује.
futog mesto
Фото: Дневник (В. Фифа)

Краси га и близина Дунава, насип који то село ограђује целом дужином, мноштво пољопивредника и људи који су спремни да праве промене. Међу њима је и Удружење грађана „Футошка иницијатива”, чији председник Далибор Ћалић већ две године буди становништво и нуди прегршт идеја.

– Удружење је прво постојало као неформално, под називом „Добро јутро, Футожани”, а крајем 2018. године одлучили смо да га региструјемо – казао је Далибор Ћалић. – Крајњи циљ је да покренемо Футог свежим идејама и убедимо младе у то да је вредно остати у Србији.

Главна мотивација тог Футожанина су његова деца, којима жели да обезбеди смислен живот у селу у којем је и сам рођен, а у претходне две године покренуо је много акција које су „Футошку иницијативу” представиле мештанима.

– Једна од првих акција, под слоганом „Не загађуј, већ зарађуј!”, догодила се у сарадњи с Основном школом „Мирослав Антић”, где смо поставили три рециклажна контејнера – рекао је Ћалић. – Контејнере празнимо сваке друге недеље, а новац од рециклажног отпада на располагању је ОШ „Мирослав Антић”.

Фото: УГ Футошка иницијатива

У нади да ће младе људе научити важности рециклирања и уклањања отпада који неће нестати када га бацимо у канту, упркос погонима за прераду који су били затворени током ванредног стања, Далибор је, заједно с директором те школе Немањом Јовишевићем и потпредседником удружења Михаљем Мартинецом, пронашао начин да се отпад уклони, а да се при том не прекине здрава навика коју су ђаци и њихови родитељи стекли.


Еколошки пројекат

Удружење грађана „Футошка иницијатива” планира и нови еколошки пројекат „Ваздух грађанима”, који би, осим информативне вредности, имао и функцију подизања свести мештана о загађености ваздуха. Путем уређаја за мерење квалитета ваздуха који би били постављени на одређеним местима, Футожани би у сваком тренутку знали какав ваздух удишу.


Фото: УГ Футошка иницијатива

– Сакупљање пластичних флаша и алуминијумских лименки само је први корак, други би био отварање погона за прераду и производњу, не само пластичног отпада већ и баштенског у целом Футогу – објаснио је Далибор Ћалић. – На тај начин бисмо добили чистију околину и нова радна места за Футожане и околину.

Планова за будућност у Удружењу „Футошка иницијатива” не мањка те се планира проширење акције сакупљања рециклажног отпада и на Основну школу „Десанка Максимовић”, као и Пољопривредну школу с домом ученика. За неколико социјално угрожених породица прикупљена су основна средства и храна у акцији „Футожанима од Футожана”, а у току је и акција сакупљања новца за куповину камп-приколице за седамдесетдвогодишњег Чеду Бајина, чија трошна кућа старе грађе у Улици Бранка Радичевића, већ допола срушена и пуна мемле и влаге, више није безбедна за живот. Пошто Чеда не жели ван свог дворишта, Далибор Ћалић позвао је све људе добре воље да помогну уплатом на рачун Удружења да би се остварило Чедино право на достојанствену старост.

Фото: УГ Футошка иницијатива

– Почели смо сарадњу с неформалним удружењем рок бендова и у плану нам је хуманитарна рок свирка – казао је Далибор Ћалић. – Осим хуманости, желимо и да вратимо живот нашем селу и искористимо његове потенцијале, којих има много.

Међу активностима тог футошког удружења је и чишћење отпада дуж обале, а планира се и закуп просторија, у које би мештани могли доћи да предоче своје идеје или укажу на проблем који се тиче Футога.

– Након погибије мештана на главном путу, одлучили смо да покренемо петицију за постављање два нова семафора – на раскрници улица Царице Милице, Дунавске и Омладинске, и на раскрсници улица Раде Кондића и Руменачке – рекао је Далибор Ћалић. – Надамо се да ће неко обратити пажњу на апел за помоћ, будући да су те раскрснице у близини двеју основних школа.

Рад УГ „Футошка иницијатива” потпуно је транспарентан те, осим финансијског извештаја, Удружења сваког месеца с Футожанима дели и идеје, пројекте и иновације које би допринеле бољем функционисању насеља.  – Футожани су све изолованији, повукли су се у своја четири зида и затворили врата комшијама, а ми то желимо да променимо – нагласио је Далибор Ћалић. – Наша група сачињена је од људи који нису клонули духом и имају жељу да на иновативан начин послуже као будилник, нека врста аларма остатку мештана. 

Д. Андулајевић

ПројекатРазгледница приградских насељасуфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести