Прича Удружења туристичких водича Новог Сада о Кости Трифковићу

Да је Коста Трифковић обележио једну епоху и заслужио да се пише и говори о њему, потврђује председник Удружења туристичких водича Новог Сада Срђан Бошковић.
Kosta Trifković  Foto: privatna arhiva
Фото: Коста Трифковић  Фото: приватна архива 

Бошковић наставља причу о једном од наших најбољих комедиографа, додајући да је живео од 1843. до 1875. године. У сарадњи с тим удружењем, лист „Дневник” ће објављивати приче и занимљиве анегдоте о историји и архитектури града, знаменитим људима, гастрономији, као и о скривеним или заборављеним пределима који красе Српску Атину.

Овог пута реч је о Кости Трифковићу, по ком је у Новом Саду назван и трг у центру града – Трифковићев трг. Срђан Бошковић причу започиње информацијом о томе да је Коста Трифковић од рођења био хром у једну ногу, а да му је током буне изгорела родна кућа.

Фото: Коста Трифковић Фото: приватна архива

– Коста Трифковић је у гимназији почео да пише поезију, угледао се на Бранка Радичевића, а прихватио је и Вуков правопис – наводи Бошковић, и додаје да је у Пешти започео свог првенца, „Шегрта Божу”, којег никада није завршио. – У Нови Сад се вратио 1861. године, за прославу 100 година од рођења Саве Поповића Текелије. Под утицајем литературе, а духу романтизма и у чежњи за морем – уписао је Поморску школу у Ријеци и путовао на релацији Трст–Одеса. Након две године, разочаран у поморски позив и нарушеног здравља, вратио се у Нови Сад.

Како даље наводи, Коста Трифковић је 1867. године у Кошицама завршио Правни факултет и у неком тренутку у Новом Саду постао велики бележник уместо Лазе Костића. По речима Срђана Бошковића, Коста Трифковић је тада постао члан Позоришног одбора и потпредседник Матице српске. Нажалост, како Бошковић истиче, Коста Трифковић умро је у 32. години и био искрено ожаљен од свог родног града. Он наводи да је Трифковић написао многе посрбе, али да није дословно преводио дела, већ је само узимао идеју, а остало сам стварао.


„Брате Ђуро, ма пусти ме, све је то само глума”

Срђан Бошковић наводи да је Коста Трифковић имао сина Ђуру, који је по струци био доктор, а који је био повезан и са Српским народним позориштем јер је, како каже, био његов управник. Бошковић истиче да је остала  упамћена његова анегдота с Пером Добриновићем, који му је био веома добар друг.

– Пера је био на бини и глумио, у неком тренутку пола лица му се скупило у грчу бола, а друга половина се искривила у осмех. Ђури се срце стегло јер је препознао инфаркт те је одмах скочио на бину да помогне пријатељу у невољи. У том тренутку му је само Пера рекао „Брате Ђуро, ма пусти ме, све је то само глума” – открива Бошковић.


– Коста Трифковић је, после Јована Стерије Поповића, један од наших најбољих комедиографа – наглашава Бошковић. – Био је најбољи ђак Велике православне гимназије, данас Гимназије „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду. Касније се школовао на факултетима у Дебрецину, Пешти и Пожуну. Био је и градски фискал, првобранилац у Новом Саду, сјајан гимнастичар и мачевалац. У својим комедијама дехероизује војвођанску омладину, високе циљеве које је поставила себи шездесетих година 19. века и шта је радила крајем тог века. Позоришни рад узео је маха крајем његовог живота. Једно за другим написао је петнаестак позоришних дела.

Фото: Кућа Косте Трифковића Фото: В. Фифа 

Срђан Бошковић напомиње да су код Трифковићевих дела најбоље мале комедије, обично у једном чину, у којима је, како каже, представљао друштво у Новом Саду око 1870. године, као и живот малих људи с великим страстима.

К. Ивковић Ивандекић

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести