ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ ЗОРИЦЕ МИЛОСАВЉЕВИЋ „ОНИ СУ ЖИВЕЛИ ОВДЕ” ОДРЖАНА У КАРЛОВАЧКОЈ ГИМНАЗИЈИ: Сведочанства о знаменитим појединцима и породицама сачувана од заборава

Да су Сремски Карловци непресушан извор неиспричаних прича и ризница богате историје и знаменитих људи, који су обележили ову варош, могло се чути на промоцији књиге „Они су живели овде” ауторке Зорице Милосављевић, која је уприличена синоћ у Карловачкој гимназији.
1
Фото: Слободан Шушњевић

Публици се кроз поздравну реч најпре обратио директор Карловачке гимназије Бранко Стојков, а о овој књизи, која садржи приче о људима - појединцима и читавим породицама, који су део или цео живот провели у Сремским Карловцима, осим ауторке, говорили су и председник општине Сремски Карловци Александар Саша Стојкечић, рецензент др Гордана Петковић, уредник Зоран Колунџија и др Миладин Калинић. Посебан печат причи о књизи својом изведбом дао је квартет који чине сопран Јелена Антић, алт Мила Радонић, тенор Јован Стојановић и бас Љубомир Ћурчић.

Фото: Слободан Шушњевић

Током вечери још једном су прелистани сегменти прошлости овог војвођанског места, које је значајно обележило српску историју, а неке од оних који су тој чињеници припомогли, заувек је од заборава сачувала ауторка књиге, иначе дугогодишња новинарка дневног листа „Дневник”. Зорица је више од две деценије, поред актуелних вести из Сремских Карловаца, за наш лист писала занимљиве приче о људима и догађајима из карловачке прошлости. Неке од њих представила је управо у својој књизи, која је њен први наслов објављен под окриљем издавачке куће „Прометеј”. Овај важан истраживачки подухват започела је још 2007. године, када је објавила прву причу о чика Ђури Штрасеру, чиме је, како је рекла, завртела точак који се и данас врти, а захваљујући којем су настале репортаже које су се сада нашле и пред читаоцима њене књиге „Они су живели овде”. Жеља ауторке била је да данашњим Карловчанима занимљивостима укаже на јединственост места у ком живе.

– Већина су приче о породицама којих више нема у Сремским Карловцима и којих нема уопште. Куће појединих јунака ове књиге, одавно више не припадају њима и све је мање суграђана који знају ко је некада живео у њима. То је један од основних мотива за моје истраживање и објаљивање прича, које су своју премијеру у највећем броју случајева доживеле у „Дневнику“. Да тако обједињене сачувају сећање на те људе и сведоче о различитим периодима прошлости ове вароши – рекла је Зорица Милосављевић и додала да ниједна од њених прича није испричана до краја, те да их има још и да чекају да буду објављене и остану сачуване за будућност.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)

 

Књига, важна за све Карловчане, садржи 40 прича. Њих тридесет и шест смештено је у временско раздобље од 18. до 21. века и посвећено је њима - патријарсима, свештеницима, високим интелектуалцима, министрима, дипломатама, уметницима, виноградарима, винарима, руској аристократији, „обичним“ људима, страдалницима у усташким логорима... Четири приче говоре о особеностима Сремских Карловаца, којих је на претек.
Фото: Слободан Шушњевић

Зорица Милосављевић је, између осталог, забележила приче о Владимиру Николићу, архитекти који је свој градитељски траг најдубље утиснуо у Сремским Карловцима, патријарху Георгију Бранковићу, великом задужбинару, борцу за народно-црквену аутономију и српску просвету у Аустроугарској, последњем карловачком патријарху Лукијану Богдановићу, потом и о првом Србину исељенику у САД и првом Србину који је добио америчко држављанство - Ђорђу Шагићу (Џорџ Фишер), руским избеглицама из Царске Русије, последњој грофици Бранковић, последњим карловачким пиварима - породици Шобер и многим другима. Многобројна публика је током промоције књиге у Карловачкој гимназији могла да чује неке од њих, чије је одломке читао Владимир Петковић.

Фото: Слободан Шушњевић

Зорица је, како је речено на промоцији, своје истраживање поткрепила архивском грађом, сачуваној како у архивима и музејима, тако и у приватном власништву, као и на објављеним изворима и доступној литератури. Приче које је представила у књизи употпунила је и усменим сведочанствима потомака и непосредних сведока, као и обиљем фотографија сачваних у породичним албумима и музејским збиркама. Књига је у продаји и може да се купи у просторијама „Прометеја” или путем њихове онлајн продавнице. 

В. Бијелић

Фото: Слободан Шушњевић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести