Решење проблема грејања у бибилиотеци Бранко Радичевић приоритет

НОВИ САД: Тренутно стање библиотеке „Бранко Радичевић“ у Сремским Карловцима која функционише као огранак новосадске Градске библиотеке, као што су између осталог, неадекватно грејање, недостатак рукохвата на рампи за инвалиде потреба за кречењем те начини за побољшање услова и унапређење рада били су тема састанка одржаног у Архиву САНУ 23. октобра.
Sremski Karlovci Foto: Dnevnik.rs
Фото: Сремски Карловци Фото: Дневник.рс

На састанку ком су присуствовали председник карловачке општине Александар Саша Стојкечић, директр Градске библиотеке у Новом Саду Александар Јокановић и шеф рачуноводства Марија Пековић, руководилац општинског Одељења за друштвене делатности Нада Остојић Агбаба, шеф Кабинета председника општине Светислав Михаљев, и домаћин сусрета др Жарко Димић, договорено је трајно решавање поменутих проблема грејања у наредном периоду, а превазилажење неких већ наредне седмице.

Наиме, локална самоуправа коју је представљао на састанку њен први човек, обавезала се да у току следеће недеље припреми спецификацију за израду прохромског рукохвата и да за његову израду сноси трошкове. Договорено је кречење улаза и ходника библиотеке. Због великог броја отвора-прозора и врата и недостатка новца, изнет је предлог да се за замену столарије на згради библиотеке конкурише код Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама уз претходну процену потребних пара.

Једна од тема на састанку било је и штампање зборника знаменитих личности и институција Сремских Карловаца, што је била пракса претходних година и донет је закључак да се томе приступи догодине, када ће се штампати двоброј.


Музеј штампарства и издаваштва

Др Жарко Димић изнео је на састанку предлог о оснивању Музеја штампарства и издаваштва у згради некадашње библиотеке, у Улици карловачких ђака.

Димић је узразио спремност да уз одговарајући уговор преда легат своје приватне збирке, који чине листови, новине и часописи, укупно око 67 комада, који су излазили у Сремским Карловцима. Како је рекао, то би био јединствен музеј у Србији и о њему би требало да се стара конзорцијум који би чинили локална самоуправа, Градска библиотека, Музеј и Туристичка организација.


Као тема наметнуло се и питање промовисања библиотеке. У том смислу је речено да један од начина за то јесте позивање „признатих“ писаца на културне манифестације, попут Ршумовића, Поповића, Огњеновића, за чије хонораре се директор Александар Јокановић сложио да трошкове сноси Градска библиотека Новог Сада.

Од 1. јула легат соба и библиотека академика Дејана Медаковића саставни је део библиотеке у Карловцима, за коју је постигнута сагласност да треба да буде уврштена у туристичку понуду Сремских Карловаца. У случају ангажовања другог библиотекара, предложено је да свака субота у библиотеци буде радна, ради омогућавања посета туриста.

Разматрана је могућност да се у буyету општине предвиде паре за рад библиотеке у Карловцима. Када је реч о финансирању, предложено је и  да се у наредним годинама део пара које буду обезбеђене на рачуну фонда за обнову Сремских Карловаца предвиди новац и за библиотеку.

Разматране су и друге могућности за побољшање рада библиотеке као што је набавке апарата за кафу, сок, воду, грицкалице и столица на расклапање за посетиоце програма, који се у њој организују.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести