Вучевић: Стрпљењем до јавно-приватног партнерства Апотеке Нови Сад

Запослени у Апотеци „Нови Сад“ упутили су у среду саопштење у којем су изричито одбили опцију ликвидације установе као решење нагомиланих дугова. Истог дана, како је изјавио градоначелник Милош Вучевић, представници Града састали су се и с повериоцима и са синдикатом те установе, апелујући на стрпљење не би ли се нашло решење за опстанак Апотеке „Нови Сад“.
vucevic, ssusnjevic
Фото: Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, фото: Дневник (С. Шушњевић)

" Имали смо и јуче два састанка у вези с Апотеком „Нови Сад“ "казао је Вучевић. "Изложио сам који је по мом мишљењу модалитет решавања тог проблема. Мислим да су повериоци – а ради се о неколико великих фармацеутских кућа које су добављачи – спремни да буду стрпљиви ако успемо да уђемо у процес приватно-јавног партнерства, или да припремимо концесију за Апотеку, " додао је Вучевић.

Он је казао да је велики проблем што Апотека не може да исплати комплетну зараду запосленима, и што се непрестано ствара дуг радницима.

"Поручио сам синдикату, што није пријатно, да ће, уколико повериоци или запослени буду блокирали рад Апотеке, Град вероватно морати да убрза одлуку и тада ће једна од опција, с којом бих изашао пред Скупштину града, бити да уђемо у ликвидациони поступак – нагласио је градоначелник Вучевић. " У том случају би Град исплатио заостале зараде запосленима, али би они остали без посла. Зато би требало да запослени, иако имају заиста отежане услове рада, буду стрпљиви пола године – осам месеци, колико консултанти процењују да је потребно за приватно-јавно партнерство, а заинтересованих за то има" , рекао је градоначелник.

Требало би да запослени, иако имају заиста отежане услове рада, буду стрпљиви пола године – осам месеци, колико консултанти процењују да је потребно за приватно-јавно партнерство, а заинтересованих за то има(Милош Вучевић)

По његовим речима, спремност ангажованих консултаната да раде на основу успеха спроведеног поступка јавно-приватног партнерства је добар знак, али је и даље све неизвесно. Вучевић је додао и да не види трећу опцију за излазак из кризе у којој је Апотека „Нови Сад“.


Галенска лабораторија занимљива партнерима

" Највећа снага Апотеке је оно у шта је Град улагао током две године – галенска лабораторија, која може бити занимљива приватним партнерима. Ускоро ће добити врло добре послове с Клиничким центром Војводине, али очекујем да тога буде и с другим болницама на тржишту. Није реално очекивати да Град плати све дугове, а Апотека настави да ради као да ништа није било. Видећемо с ревизором да ли Град може интервенисати за текућу ликвидност. Ако то буде изводљиво, помоћи ћемо запосленима и Апотеци да издрже период до јавно-приватног партнерства " казао је Милош Вучевић.


 

"Стање је веома озбиљно и сложено. Чека нас тежак период, али и даље верујем да ћемо да спасимо Апотеку и да је припремимо да у новој организационој структури настави да ради и да се покрију дугови. Под тренутним условима врло је тешко да државне апотеке буду конкурентне приватним ",  истакао је Вучевић.

Он је напоменуо и да су четири велике компаније највећи повериоци и да је њима у интересу да учествују у покушају да Апотека настави да ради јер би у супротном изгубили потенцијално великог клијента." " До септембра ћемо имати јасне поставке шта бисмо могли понудити приватном партнеру" закључио је Вучевић.

Апотека „Нови Сад“ је, по извештају о пословању у прошлој години, који ће се данас наћи на дневном реду седнице Скупштине града, забележила дефицит од 4,6 милиона динара. Ненаплаћена потраживања су 156.282.000 динара, док су обавезе према добављачима 419,24 милиона динара. По извештају, до краја прошле године запослени су примили осам плата, док просечна бруто зарада 211 запослених износи 63.210 динара.

С. Крстић

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести