Апотекари не прихватају ликвидацију

НОВИ САД: Запослени у Апотеци “Нови Сад” решени су да се боре за своју установу и не прихватаји ликвидацију као опцију којом ће се решити њихов проблем и питање опстанка, кажу у овој установи, коментаришући недавну изјаву градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића да Апотеци “Нови Сад” следи или ликвидација или јавно-приватно партнерство.

Овај предлог део је напора Града да Апотеку извади из финансијске пропасти, у коју је, попут апотека у Панчеву, Шапцу, Врању, Бору и Сремској Митровици, а укупни дугови државних апотекарских установа премашили су 11 милијарди динара.

Апотека “Нови Сад” се, како је навео градоначелник, нашла у тешкој финансијској ситуацији, јер је одсуством системског решења остављено да се издржава искључиво од продаје лекова. Ипак, фармацеути страхују од “стављања кључа у браву” фирме у којој раде.

„У тренутку кад фармацеутска струка све више губи епитет здравствене делатности, а фармацеут, као стручњак за лек, своје место у здравственом систему; где смо као запослени Апотеке, без наше кривице, доведени у ситуацију да свој посао обављамо отежано, трудећи се да радимо професионално и одговорно; где смо половином примања доведени на руб егзистенције, при чему се осећамо деградирано и као професионалци и као људи; и даље смо решени да се боримо за нашу установу и не прихватамо ликвидацију као опцију решавања нашег проблема“, кажу у саопштењу за јавност запослени у Апотеци “Нови Сад”.


Дуг од 266 милиона динара

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић изјавио је недавно да Апотека “Нови Сад” добављачима дугује 266 милиона динара, те да је питање дана када ће бити донета одлука о Апотеци, односно да ли ће се ићи у приватно-јавно партнерство или у ликвидацију.


Удружење фармацеута Војводине је и прошле године говорило да је слика у државним апотекама у Војводини лоша, те да га карактеришу дуговања од више стотина милиона динара, неиспоручивање лекова, затварање огранака, смањивање плата запосленима због смањеног обима. Тада су оценили да је само питање времена када ће све оне да пропадну, тражећи да се изједначе услови за набавку лекова државним и приватним апотекама, те да се стави мораторијум на непланско отварање апотека. Председница Удружења фармацеута Војводине мр Ивана Штрбац оценила је тада за “Дневник” да је криза која потреса државни апотекарски сектор све дубља.

Запослени у Апотеци “Нови Сад” сада подсећају на то да су највећа апотекарска установа у Војводини, која постоји од 1963. године, има 180 запослених и мрежом од 30 апотека и у најудаљенијим деловима града, с циљем да снабдевају грађане лековима и медицинским средствима, а не да остваре профит, како је најављено изменама Закона о апотекарској делатности.

„До 2013. били смо једина установа на територији Града која је обезбеђивала неопходну терапију за 250.000 наших суграђана. Заједно смо пребродили и добре и лоше моменте. Из највећих криза изашли смо као веома организована Установа, с Оскаром квалитета. Од 2013. могућност за сарадњу с РФЗО пружена је и другима, али под неједнаким условима. Од тада, стручни кадар Апотеке Нови Сад и сви запослени Апотеке, остављени да се сами боре с нелојалном конкуренцијом, указују на постојећи проблем и на могуће последице“, наводе фармацеути у саопштењу.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести