За школски прибор и до 15.000 динара

НОВИ САД: Летњи распуст се ближи крају, а родитељи са својим школарцима праве спискове неопходног школског прибора, а затим следи обилазак књижара, маркета и радњи широм града.
s
Фото: Privatna arhiva

Кућни буџет се крајем лета увек оптерети пред почетак нове школске године, али познато је да се куповина прибора не завршава 1. септембра, када почне школска година, већ се школски ранац пуни додатно, у зависности од захтева наставника. За предстојећу школску сезону мора се издвојити између 5.000 и 15.000 динара. Школарци ће се опремити новим ранчевима, свескама, ператоницама, лењирима као и прибором за писање. Сав неопходан школски прибор увелико је изложен у маркетима и књижарама.

- Као мајка двоје школараца, могу да кажем да је све поскупело и да школски прибор купујемо у фазама: један месец лектира, један свеске, а све што можемо користимо од прошле године – рекла је нам је суграђанка С.Н. – Купујемо само неопходно, а уџбенике узимамо од претходних генерација. Тешко је ускладити жеље и могућности, али пратим акције и трудим се да деци ништа не фали.

Са друге стране, продавци у књижарама кажу да прибор није поскупео у односу на претходну годину и да је за такав ценовни ранг заслужна пандемија коронавируса, те су произвођачи цене прилагодили тржишту. Како истичу, школска сезона почиње у првој декади јула, тада се књижаре пуне највише ранчевима, ператоницама и свескама, а након тога пристиже и остали материјал па сезона траје чак и након 15. септрембра. У књижарама напомињу да имају разне акције због прошлогодишње ситуације, тако да су цене прилагођене различитим финансијским могућностима купаца.

У књижарама је асортиман школске опреме разноврснији него у маркетима, а и цене су приступачније. Најјефтиније свеске А5 формата у књижарама коштају девет динара, а најскупље више од 300 динара. У маркетима се могу наћи по цени од 13 до 160 динара. Цене свесака са креативнијим дизајном и ликовима из цртаћа се на оба места крећу у интервалу од 50 до 150 динара. Свеске А4 формата у књижарама стају од 20 до 700 динара, а у продавницама од 60 до 200 динара.

Ранчеви и торбе у књижарама се могу наћи по цени од 500 динара, а у маркетима коштају 1.000, док је за квалитетније примерке у оба продајна објекта потребно издвојити 6.000 динара. Ператоницу је могуће приуштити за 100 динара, док опремљене прибором стају више од 1.000 динара. Сетови лењира су махом од 90 до 250 динара, без обзира на продајно место, као и шестари од 180 до 300 динара. Цене вежбанки крећу се стандардно од 10 до 50 динара. У зависности од врсте и квалитета, износ прибора за писање може достићи и 3.000 динара.

Према оцени већине родитеља, школски прибор је скуп у односу на њихове могућности и да морају да изаберу не тако квалитетан прибор, уколико желе да опреме децу у потпуности за почетак школске године.

Фото: Privatna arhiva

- Школски прибор је скупљи ове године – рекла је Адријана Хорват. - Поскупљење варира од неколико динара на оловкама, па чак и до 200 динара за пуне ператонице. То умногоме утиче на избор прибора који купујемо. Бирамо прибор средње класе који је приступачнијих цена. При куповини приоритет дајемо уџбеницима јер су неопходни. Такође, бирамо само најосновнији школски прибор јер је заиста тешко издвојити средства за куповину целокупног прибора.

И поред свих потешкоћа, роитељи успевају да обезбеде неопходан материјал, иако је цена потрошачке корпе много већа од количине опреме која на крају заврши у ђачком ранцу.

- Како сам ја просветни радник, прибор купујем за себе сваке године. Истина је да се мање опремам него школарци, али и даље мислим да је довољно да будем упућена – закључила је Гордана Секе. – Мени се чини да прибор није скупљи и да су цене, можда, чак и приступачније. Немам школске деце у породици, па је куповина прибора због тога ипак новчано прихватљивија од оних родитеља који их имају. Како било, тешка су времена и никоме од нас није лако.

М. Нинковић В. Хорват А. Скокић А. Никодијевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести