Београдска јелка скупља од Рокфелерове, раскида се уговор

Уочи расправе о буџету града Београда у градском парламенту потегнуто је питање цене новогодишње јелке на Тргу републике.
bozic jelka pixabay
Фото: pixabay. com

Градоначелник Синиша Мали најавио је раскид уговора са добављачем. Шеф одборника Демократске странке у Скупштини града Балша Божовић рекао је новинарима пре почетка седнице Скупштине града да је метар те јелке коштао 5.500 евра и да је таква јелка, на пример, у Риму, три пута јефтинија. Божовић је рекао да је то пљачка грађана и корупција. Градоначелник Мали је брзо реаговао, најављујући раскид уговора. 
Он је новинарима рекао да је и сам био изненађен ценом јелке, те да је у међувремену тражио податке у надлежном градском секретаријату. 
Правне аспекте уговора ће тек испитати, рекао је Мали, а извесно је да пенали због раскида уговора свакако неће ићи на терет грађана. 
Портал “Пиштаљка“ је раније објавио да ће Београд за дочек 2018. године имати једну од најскупљих новогодишњих јелки на свету, коју грађани плаћају 83.000 евра и која је постављена три дана пре него што је донета одлука о додели уговора. 

Скупоцену јелку је купио Секретаријат за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима града Београда од фирме "Keep light" (Кип лајт), од које град годинама уназад купује празничну расвету и за коју је, како је Пиштаљка писала, намештен прошлогодишњи, али и овогодишњи тендер за новогодишњу расвету. 
Из Пиштаљке наводе да се природна јелка, норвешка оморика висока најмање 20 метара испред Центра "Рокфелер" у Њујорку без украса плаћа 25.000 долара, у Београду је вештачка јелка висока 18 метара украшена белим ланчаницама са 200 црвених пластичних украса и 40 украсних плишаних црвено-златних машни плаћена четири пута више. 

Јелка у Београду, која је с ПДВ-ом коштала скоро 10 милиона динара, скупља је и од најскупље јелке на свету која се налази у луксузном хотелу "Емиратес Палаце" (Палата Емирата), која без украса кошта 10.000 долара. Са украсима од дијаманата и злата ова јелка кошта 11 милиона долара. 
Од београдске јелке јефтинија је чак и новогодишња јелка која је ове године изазвала највећу пажњу светске јавности, она на Тргу Венеција у Риму. 
Како се наводи, да би купио јелку, Секретаријат је у септембру променио план јавних набавки и определио додатних 8.333.333 динара за ту сврху. 
У новембру је расписан тендер, на ком је 18. децембра посао добила фирма "Кип лајт". 
Три дана пре него што је купљена, јелка од 83.000 евра већ је била постављена на почетку Кнез Михаилове улице.

Портал додаје да је овом променом повећан буџет за куповину новогодишњих ланчаница за више од шест пута, са три милиона динара на 19,6 милиона динара. Тендер за њихову куповину је у току. 
Пиштаљка подсећа да је већ писала да је "Кип лајт" и у августу добио посао набавке празничне расвете за Београд од 170 милиона динара на тендеру Јавног комуналног предузећа "Јавно осветљење". 
"То јавно предузеће тражило је само оне украсе какве продаје “Кип лајт“ као ексклузивни дистрибутер грчке фирме “Фотодиастаси“. На исти начин, 'Кип лајт' је и прошле године победио на тендеру и добио посао вредан 143,9 милиона динара. Ове јавне набавке у којима се у конкурсној документацији користе слике украса из каталога одређене фирме и захтева да украси буду баш такви, Управа за јавне набавке сматра регуларним. Тако је омогућено да и град Крушевац и београдски аеродром “Никола Тесла“ користећи дискриминаторске критеријуме послове набавке декоративне расвете доделе фирми “Кип лајт““, наводи "Пиштаљка".

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести