Додик: Вучић урадио добар посао за Србију

БЕОГРАД: Председник Александар Вучић урадио је добар посао за Србију у Вашингтону, изјавио је данас српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.
dodik
Фото: TANJUG / DRAGAN KUJUNDZIC / an

"Имајући у виду моје искуство, из међународних контаката и тешких међународних састанака, Вучић је урадио добар посао за Србију", рекао је Додик, након разговора са Вучићем, који га је упознао са темама и разговорима у Вашингтону и Бриселу.

Он је додао да му искуство говори да се позиција РС на неки начин такође прелама преко међународних аранжмана и разговора који се тичу Србије и њених питања.

Нема, међутим, претерана очекивања кад је реч о добрим намерама међународних фактора, пре свега из Брисела.

Истакао је да је разговор са Вучићем био у четири ока, јер је желео, каже, и неке друге ствари да пренесе председнику Србије.

Једна од тема било је, рекао је Додик, поновно настојање Бакира Изетбеговића и Бошњака да Бошњаке држе заробљеним сталном темом сукоба са Србијом, те причом о покретању нове тужбе за геноцид.

То је, према Додиковој оцени, део политике која је већ резултирала оном декларацијом по којој не би било РС, већ би БиХ требало да се организује на други начин.

"Они желе да причамо о новој тужби и да елиминишу Србију", рекао је Додик.

Добро да се коначно дође до одлуке да БиХ не признаје Косово

Милорад Додик оценио је да је добро што ће се питање признања независности Косова наћи на дневном реду Председништва БИХ, јер ће се тиме доћи до одлуке да БиХ не признаје Косово.

Додик је, у изјави новинарима, након разговора са председником Србије Александром Вучићем, на питање у вези његовог захтева за пребацивањем Амбасаде БиХ у Јерусалим и најаве хрватског члана Председништва Жељка Комшића да ће заузврат ставити на дневни ред питање признања Косова, рекао да се у Сарајеву шири увек једна врста параноје и увек изаберу неког ко је против Србије.

Указао је да је добро да се на дневни ред Председништва БиХ стави питање признања Косова, јер не постоји формална одлука да ли БиХ признаје или не признаје независност Приштине.

Према његовим речима иницијатива Комшића је добро дошла да се дође до коначне одлуке да БиХ не признаје Косово.

Објаснио је да, ако он као члан Председништва гласа против, то питање иде на следећу седницу, а ако и онда постоји његово противљење, то питање мора да се шаље скупштини.

Фото: TANJUG / DRAGAN KUJUNDZIC / an

"Ако скупштина потвди то противљење онда нема признања, и сви морају да поштују ту одлуку", подвукао је Додик.

Додик наглашава да би тако постојала институционална одлука, а да се сада БиХ налази у позицији у којој неки причају да признају Косово.

Тако је навео Комшића који тврди да је Косово већ држава.

"Без озбира што неки мисле да је и то дошло на дневни ред, добро је да се види како ће се ова ствар довести до краја", поручио је Додик.

На питање колико би за БиХ било добор да Израел буде савезник Србији и БиХ, Додик је рекао да сви знају шта значи утицај Израела и јеврејског света и да би, за наше геостратешке и итерне потребе, било важно да имамо добре односе са њима.

Са друге стране, подсетио је, Бошњаци, Муслимани у БиХ су део глобалне муслиманске популацкије која оспорава Израел и реално гледано биће веома тешко да БиХ донесе такву одлуку.

Он је додао да је у БиХ проблем што Бошњаци, посебно око Бакира Изетбеговића верују у то да је једини пут којим могу да иду, нестанком Хрвата, а онда и Срба и РС.

Када они то кажу странцима, онда је то њихова интерна ствар, а када Срби кажу да хоће право на самоопредељење, онда се сви "дигну против тога".

Када је реч о Црној Гори, Додик је рекао да је неприхватљиво од стране власти да скрнаве српске интересе, посебно спомињући Закон о слободи вероисповести.

"Очигледно да се они на неки нацин траже. Могу да разумем претходну власт зашто су се заснивали на антисрпском приступу", рекао је Додик и додао да се сада види да неки и из нове власти желе да задрже исти однос према неким питањима.

БиХ рачуна на ратну опцију

Босна и Херцеговина рачуна на "ратну опцију" и ја, као човек који представљам Србе из Републике Српске, морам упорно о томе да информишем председника Србије Александра Вучића и релевантне међународне факторе, изјавио је данас српски члан Председништва Милорад Додик.

"Они рачунају да су мезимци међународне заједнице и НАТО, и били су, али смо и ми мало томе допринели, јер смо се некако повлачили, док сада имамо јасан став о томе", рекао је Додик новинарима након састанка са председником Вучићем.

Каже Додик да су у Сарајеву пре два дана славили дан када је почело у том граду бомбардовање српских положаја, док је за Републику Српску то био трагичан догађај, пошто је НАТО том приликом убијао цивиле и бацао осиромашени уранијум.

Додик наводи да је о свему томе разговарао пре неки дана и са специјалним представником америцког државног секретара за Балкан Метју Палмером којег је запитао:

"Како Срби да живе у БиХ када они сматрају да смо ми извршили агресију и како ја да будем агресор и војници Републике Српске који су рођени широм Републке Српске и значајан број њих у Сарајеву где је смањен број српског становништва. Али, њима је досадна та тема".

Додаје да када су разговарали о статусу да је запитао како да Срби у Српској ћуте када су постојале њихове лоше намере од пре 20 година да се оскрнави српски национални интерес.

Када сте правили границе широм Балкана нисте нас питали уопште, јер оне нама нису никада ни одговарале, рекао је Додик додајући да је Република Српска згурана у БиХ у коју никад није хтела, уместо да буде независна држава а не ентитет.

Додик истиче да када би се хипотетички десило да се Босна разиђе да би једино могла да преживи Република Српска.

"Босна не може сама да преживи ако је оставите саму без међународног интервенционизма, не може да преживи ни Федерација нити многи кантони у БиХ. Само Српска са својим влашћу, народом и системом може да преживи", нагласио је Додик.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести