Кубуровић: Доживотна казна затвора адекватна тежини дела

БЕОГРАД: Прописивањем казне доживотног затвора, који предвиђа иницијатива Фондације „Тијане Јурић“, уместо казне од 30 до 40 година, добило би се јасније разграничење између доживотног затвора и оног са временским трајањем, изјавила је данас министарка правде Нела Кубуровић.
Ministarka pravde Nela Kuburović Foto: Tanjug
Фото: министарка правде Нела Кубуровић Foto: Tanjug

Министарка је образлажући предлог измена и допуна кривичног закона у Скупштини Србије казала да казна доживотног затвора може адекватно да изрази тежину неких кривичних дела и подстакне превенцију извршиоца.

Према њеним речима, први разлог за Предлог закона о изменама и допунама кривичног законика је прихватање иницијативе породице Тијане Јурић.

"Казна доживотног закона замениће досадашњу најтежу казну од 30 до 40 година затвора, јер нема разлога да обе постоје истовремено", навела је министарка.

Кубуровић каже да предлог иницијативе Фондације „Тијане Јурић“ предвиђа прописивање казне доживотног затвора за најтеже облике кривичног дела као што су тешко убиство, силовање, обљуба над немоћним лицем и обљуба над дететом, малолетном лицу, бременитој жени, немоћном лицу.

Додаје да је доживотна казна затвора проширена и на сва друга кривична дела за која су према важећем закону предвиђена казна од 30 до 40 година, а та дела су убиства представника највиших државних органа, тешка дела против уставног уређења и безбедности Србије, удруживање ради вршења кривичних дела, геноцид, злочин против човечности, ратни злочин против цивилног становништва, ратни злочин против рањеника и болесника, тероризам...

„Оправдање доживотне казне је и у томе што она треба да замени смртну казну. Показало се да за нека најтежа кривична дела у односу на учионице временска казна лишавање слободе се не показује адекватном“, навела је она.

Кубуровић каже да је уобичајен приговор који се упућује казни доживотног затвора њена нехуманост и додаје да у том погледу и постојећа казна затвора у трајању од 30 до 40 година могла би се сматрати нехуманом.

„Уколико осуђени који је издржавао казну у трајању од 40 година пред крај живота буде пуштен на слободу, поставља се питање шта је тиме добио, с обзиром да је без средстава за живот, са прекинутим везама са породицама и пријатељима“, објаснила је министарка.

Изменама и допунама прописана су и одређена ограничења у прописивању и изрицању доживотне казне, каже Кубуровић и наводи да су ограничења прописивања остала иста као и код казне од 30 до 40 година.

„Она се може прописати само за најтежа кривична дела и најтеже облике кривичних дела. Задржана је забрана њеног изрицања лицима који у време извршења дела нису навршила 21 годину, а предвиђена је и забрана изрицања казне доживотног затвора у случајевима када постоји законски основ за ублажавање казне или за ослобођење од казне - прекорачење границе нужне одбране, покушај битно смањене неурачунљивост, добровољни одустанак“, каже министарка.

Према њеним речима, допуњена је и одредба која се односи на застарелост на тај начин што је продужен број кривичних дела која не застаревају, а неопходно је било изменити и одредбе које уређују условни отпуст, па је тако предвиђено да лице осуђено на доживотни затвор може да се условно отпусти након издржаних 27 година затвора.

„Предвиђено је да Суд не може отпустити лица осуђена за дела предвиђена иницијативом Фондације Тијане Јурић“, додаје Кубуровић.

Други разлог за прописивање доживотне казне, каже министарка, јесте прописивање правила за строжије кажњавање учинилаца кривичних дела, када су у питању повратници, односно вишеструки повратници.

Извршено је пооштравање казне за кривична дела злостављања и мучења, насиље у породици, пореска утаја, убијање и злостављање животиња, спречавање службеног лица у вршењу службене радње, напад на службено лице у тренутку вршења службене радње, учествовање у групи која спречава службено лице у вршењу службене радње и насилничко понашање на спортској приредби, додаје.

Као трећи разлог, Кубуровић наводи да су измене и допуне усклађене са међународним телом које поставља глобалне стандарде у области борбе против прања новца и борбе против тероризма.

Измене у Предлогу закона о изменама и допунама у кривичном поступку односе се на кривична дела против привреде, а када је у питању Предлог закона о изменама и допунама законика о одузимању имовине при истеку кривичног дела, Кубуровић каже да је било неопходно усклађивање са изменама и допунама кривичног законика из 2016. године, којима је измењена систематика.

Предлог закона о спречавању корупције израђен је ради усклађивања правног оквира, навела је Кубуровић и додала да се њим уређује спречавање корупције са препорукама групе држава за борбу против корупције Савета Европе. 

"Доношење овог закона је од значаја за реализацију стратешких циљева Србије из Националне страгетије за борбу против корупције, њеног акционог плана, као и акционог плана за поглавље 23", наводи Кубуровић.

Када је реч о Предлогу закона о изменама и допунама закона о извршењу кривичних санкција, како наводи Кубуровић, предвиђене су мере којима се мења начин извршења казне затвора, чиме се проширује надлежност судије за извршење кривичних санкција.

Министарка додаје да ће те измене и допуне допринети бољем трематну осуђених лица, као и побољшању статуса државних службеника који су запослени у управи за извршење кривичних санкција.


И друге државе имају немогућност условног отпуста

„Земље које у доживотној казни немају могућност условног отпуста су и Малта, Литванија, Белгија, Холандија“, рекла је данас у парламенту министарка правде Нела Кубуровић и навела да те земље, чак за сва кривична дела, прописују казну без могућности условног отпуста, што у Србији није случај.

"Србија није једина земља која предлаже, за поједина кривична дела, доживотну казну без могућности условног отпуста. О условном отпусту може да се расправља након 27 година, а изузетак јесте неколико тешких кривичних дела који, пре свега погађају децу, труднице и то је било предложено иницијативом Фондације ''Тијане Јурић'', да управо за овај круг кривичних дела буде онемогућен условни отпуст", рекла је Кубуровић.

Коментаришући наводе неких посланика опозиције, који данас тврде да предложени закон није закон Тијане Јурић, који су раније подржавали, Кубуровић понавља и истиче да је управо у иницијативи Фондације "Тијане Јурић" предложено увођење доживотног затвора и немогућност условног отпуста.

"Догађаји који су се десили само пре неколико година су нас натерали да реагујемо. Није само Тијана Јурић, која је страдала 2014. године", казала је Кубуровић.

Подсетила је и да је 2016. године свирепо убијена, а пре тога силована мала Анђела од три године и то од стране лица које је пре тога извршило такође још једно убиство, као и да смо имали убиство Марије Јовановић и 14. годишње Иване Подрашчић, коју је убила особа која је имала сигурно пет до шест осуђујућих пресуда пре тога, као и осуђујућу пресуду за убиство и више силовања.

"Нажалост, живот нас демантује и врло често морамо да изађемо из оквира који се тичу заштите људских права у теорији", рекла је Кубуровић.

Посланик Јединствене Србије Петар Петрвић навео је да ће та парламентарна странка подржати све предложене законе, како из области правосуђа, тако и из области финансијских уговора који су, такође, на дневном реду 5. редовне седнице.

Говорећи о увођењу доживотне казне затвора, Петровић каже да ЈС у потпуности подржава ту меру и сматрају да је и раније требало да се крене у измене кривичног законика.

Посланик Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор најавио је да ће СВМ подржати све предложене измене и допуне Кривичног законика и навео да се увођењем доживотне казне затвора остварује праведност и сразмерност између учињеног дела и тежине кривичне санкције.

"Постоји категорија становништва, то су починиоци најтежих кривичних дела који се на свирепи начин извршавају, у чијем случају је једноставно врло тешко замислити ресоцијализацију и поновно интегрисање у друштво", казао је Пастор.

Навео је и да ће бити људи који ће рећи да увођење доживотне казне затвора, без могућности условног отпуста за неколико најтежих дела, представља кршење људских права.

"Сигуран сам да ће бити иницијатива или предлога за оцену уставности, али сам дубоко уверен у то да ће овај предлог закона и закон када буде усвојен, бити у складу са Уставом Републике Србије", рекао је Пастор и додао да од 216 држава и територија, у 183 државе и територије постоји или казна доживотног затвора или смртна казна.


Јурић: Посланици да подрже доживотну робију за убице деце

На дневном реду седнице Скуштине Србије данас је и Предлог закона о изменама и допунама Кривичног законика - такозваног "Тијаниног закона", а Игор Јурић, оснивач Фондације “Тијана Јурић“ и њен отац, позвао је посланике да без обзира на страначку припадност гласају за усвајање закона.

Очекујем да посланици подрже овај предлог, то је преглог и иницијатива грађана и зато је потребно да посланици буду јединствени, рекао је Јурић за ТВ Прва.

Он је рекао да тај акт може допинети да се као друштво боримо против повратника таквих кривичних дела.

Јурић каже и да му нису јасне поједине критике предложеног акта и да на то не жели да се осврће.

 Ако треба да говоримо о десет окорелих убица и њиховим правима и правима жртава, а читао сам обдукционе налазе убијене деце који су страшни, не бих водио полемику око тога да ли је нехумано то сто ће неко ко то чини доживотно бити одстрањен из дршутва, рекао је Јурић.

Важно је, каже да имамо јединство грађана.

Ако је ово демократска земља, око предлога захтева грађана не треба полемисати, рекао је Јурић и навео пример Пољске која је најавила поостравање казни за силоватеље и педофиле.

Предлог иницијативе Фондације „Тијане Јурић" предвиђа прописивање казне доживотног затвора за најтеже облике кривичног дела као што су тешко убиство, силовање, обљуба над немоћним лицем и обљуба над дететом, малолетном лицу, бременитој жени, немоћном лицу.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести