ДАНАС ЈЕ САХРАНА ИРАНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА Процесије ожалошћених, али и упозорења тужилаца да се не слави

Ебрахим Раиси, покојни председник Ирана, биће сахрањен данас у светилишту Имама Резе у Мешхаду, најсветијем месту за шиитске муслимане у Исламској Републици, што је последњи знак поштовања према штићенику иранског врховног лидера који је погинуо у паду хеликоптера раније ове недеље.
e
Фото: Tanjug (Iranian Presidency Office via AP), Tanjug (AP Photo/Hussein Malla), Tanjug (AP Photo/Vahid Salemi)

Сахрана Раисија обухвата вишедневне процесије кроз већи део Ирана, а АБЦ News пише да је то још један покушај ојачавања теократије у земљи након несреће у којој су погинули он, министар спољних послова земље и шест других људи.

Међутим, наводи амерички медиј, процесије нису привукле масе какве су се окупиле на службама за генерала Револуционарне гарде, Касема Сулејманија 2020. године, убијеног у нападу америчке беспилотне летелице у Багдаду.

То је потенцијални показатељ мишљења народа о Раисијевом мандату, током ког се његова влада оштро обрачунала са свим неистомишљеницима током протеста због смрти Махсе Амини 2022. године, девојке која је притворена јер наводно није носила обавезну мараму по жељи власти.

То убиство, као и пољуљана иранска економија, нису поменути у медијским извештајима након Раисијеве смрти.

Такђе се, наставља АБЦ, није говорило о Раисијевој умешаности у масовно погубљење око 5.000 дисидената на крају иранско-ирачког рата.

Тужиоци су упозорили људе да не показују било какве знаке прослављања Раисијеве смрти, а у Техерану је од несреће примећено јако присуство безбедносних снага.

У четвртак ујутро, хиљаде у црном окупило се дуж главног булевара у граду Бирјанду, Раисијевом родном граду у иранској провинцији Јужни Хорасан дуж авганистанске границе.

Његово тело било је превожено у камиону, а ожалошћени су пружали руку да га додирну и бацали мараме и друге предмете да се ставе на њега ради благослова.

Неколико сати касније, Раисијев ковчег је стигао у Машхад. Биће сахрањен у храму Имам Реза, где је сахрањен 8. имам шиитског ислама. Регион је дуго био повезан са ходочашћем шиита. У хадису који се приписује исламском пророку Мухамеду каже се да ће свако ко је тужан или грешан добити утеху или опрост посећивањем тог места.

Фото: Танјуг (Iranian Presidency Office via AP)

Врховни вођа ајатолах Хамнеј је 2016. именовао Раисија да води добротворну фондацију Имам Реза, која управља огромним конгломератом предузећа и задужбина у Ирану, као и да надгледа светилиште. То је једна од многих добротворних фондација, која се финансира донацијама или имовином заплењеном након иранске Исламске револуције 1979. године.

Раиси ће бити први политичар у земљи који ће бити сахрањен у храму, што представља велику част за свештеника.

Смрт Раисија, министра иностраних послова Хосеина Амирабдолахијана и шест других у несрећи у недељу долази у политички осетљивом тренутку за Иран, како у земљи тако и у иностранству.

Фото: Танјуг (AP Photo)

Раиси, који је имао 63 године, разматран је као могући наследник иранског врховног лидера, 85-годишњег Хамнеија. Нико од живих бивших председника Ирана – осим Хамнеија, који је био председник од 1981. до 1989. – није виђен на снимцима државне телевизије са молитве у среду. Власти нису дале објашњење за њихово очигледно одсуство.

Иран је заказао за 28. јун следеће председничке изборе. За сада нема јасног фаворита за позицију међу иранском политичком елитом – посебно никог ко је шиитски свештеник, попут Раисија.

Вршилац дужности председника Мохамед Мохбер, релативно непознат први потпредседник до несреће у недељу, ступио је на ову дужност и чак присуствовао састанку између Хамнеија и лидера Хамаса Исмаила Ханија у среду.

N1

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести