DW: Резултати самита-Балкан је компликован, а Трамп опасан

БЕРЛИН: Приближавање Балкана Европској унији тече рутински, а пошто није било ничега о чему је на самиту у Софији требало да се одлучује, лидери ЕУ могли су у потпуности да се посвете - Трампу, оцењује Дојче веле (DW).
Donald Tramp, američki predsednik Foto: AP Photo/Evan Vucci
Фото: AP Photo/Evan Vucci

Како се наводи, будући да на Балкану нема ничег новог, резултат самита се може сажети у то да је "ЕУ обећала да ће шест држава једном бити примљене у клуб благостања и стабилности, а кандидати да ће учинити све што је потребно како би испунили строга правила тог клуба". 

У већини старих чланица је жеља да прихвате нове државе, а тиме и нове проблеме прилично мала, наводи DW уз цитат "нове звезде ЕУ" француског председника Емануела Макрона који је рекао да пре него што ЕУ прими нове чланице, мора да реши своје проблеме, односно имплементира његове предлоге реформи. 

Осим тога, истиче немачки сервис, Шпанија кочи и хоће пријем нових само ако се статус Косова дефинише тако да побуњени Каталонци признање Косова као државе не могу да искористе као пример против Мадрида, уз оцену да је то компликовано и да ће трајати дуго.
Због тога ће земље-кандидати морати и даље да улажу напоре и буду стрпљиве, а ЕУ им је још привлачна - због финансијске помоћи и политичке солидарности. 

Међутим, Русија и Кина су спремне да улете, уколико у Србији, Босни и Херцеговини или Албанији попусти одушевљење за ЕУ.
С обзиром на то да Балкан тренутно не крије никаква изненађења, ЕУ је могла да се усредсреди на свог новог "непријатеља" - америчког председника Доналда Трампа, пише DW наводећи да лидери Уније никада тако жестоко нису критиковали актуелног председника САД.
Његова политика је неразумљива и погрешна, авантуристичка и потпуно несолидарна, а Ангели Меркел, Емануелу Макрону, Терези Меј и осталима то је одавно јасно, а сада су то и јавно рекли и договарају се о контрамерама. 

Могућности ЕУ да се бори против америчке економске силе су скромне, али би их сада требало искористити, јер постоје границе, чак и када се ради о бившим пријатељима - то је била јасна и тачна порука из Софије, али питање је да ли ће тако "накострешена ЕУ" оставити икакав утисак на "алфа-мужјака" у Белој кући, оцењује DW.

"За ЕУ би било добро када главу не би забила у песак и када би организовала бар мало отпора према Белој кући. Европљани су се ођедном нашли у савезима са Русијом, Кином и Ираном, а против свог великог атлантског брата. То је пре Трампа било незамисливо", наводи се у тексту DW.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести