ЕУ лидери траже начин да ублаже енергетску кризу

БРИСЕЛ: Премијери Италије, Белгије и Летоније били су међу онима који су у четвртак изразили фрустрацију због одбијања Немачке да ограничи цене гаса, док се 27 лидера Европске уније састало на другом самиту у две недеље како би покушали да ублаже акутну енергетску кризу.
evropska komisija brisel
Фото: pixabay.com

ЕУ се бори са високим ценама енергената који подстичу инфлацију и повећавају изгледе за рецесију на целом континенту.

Наше јединство мора бити стварно... Морамо да идемо брже и дубље, рекла је председница Европског парламента Роберта Метсола у говору на почетку самита.

Очекује се да ће у вечерас лидери Уније усвојити алтернативну референтну цену за течни природни гас и заједничку куповину гаса.

Немачка, највећа економија ЕУ предводи мали табор који упорно одбија позиве 15 других земаља Уније да се ограниче цене гаса, због чега је Марио Драги рекао:“од нас се тражи да покажемо солидарност у дељењу енергије, али нема солидарности у нашим позивима на смањење цена“.

Овакав начин размишљања је већ нанео огромну штету: финансирали смо Путинов рат, изазвали рецесију, рекао је Драги.

Белгијски премијер Алекандер де Цро, чија земља извози струју у суседну Немачку, је такође фрустриран:„Солидарност не би требало да буде само у снабдевању - требало би да буде и у ценама“.

Осим неслагања око тога да ли и како поставити горњу границу цене гаса, лидери ЕУ се такође сукобљавају око планова потрошње земаља са најдубљим џепом, за које се други жале да су неправедни и подривају конкуренцију на јединственом тржишту Уније.

Летонски премијер Кришјанис Каринш је упозорио на протекционистичке тенденције и изјавио да се мора наћи начин да се то превазиђе.

Опасност је таква да неке државе чланице, које имају већи буџет или више слободе да позајмљују новац могу да подрже своја предузећа и домаћинства више од других земаља чланица, изјавио је Кариш.

Канцелар Олаф Шолц, бранећи пакет подршке његовој земљи од 200 милијарди евра, рекао је да је Немачка деловала солидарно са другим чланицама ЕУ током пандемије ковид-19 и указао на друге земље које такође подржавају потрошаче енергије.

Али, наравно, морамо пажљиво да размотримо шта одлучујемо како бисмо осигурали да то функционише, рекао је Шолц.

Шпански премијер Педро Санчез је јасно ставио до знања да "не одлази кући без закључака који ће послати прави сигнал" о ценама.

Званичник Уније који је тражио да остане анониман, рекао је да се Шолцу то није допало.

У нацрту закључака самита лидера, који је видео Ројтерс, тражи се од Европске комисије да "предузме рад" и на привременом динамичком коридору цена за трансакције природног гаса и на ограничењу цене гаса који се користи за производњу електричне енергије.

У недостатку снажнијег заједничког одговора ЕУ, Шпанија и Португал су већ примениле овај модел код куће. Они су се такође договорили са Француском да изграде нафтовод на мору између Барселоне и Марсеја.

Такве регионалне иницијативе истичу мешавину енергије и интересе земаља ЕУ, што указује на ризик да састанак лидера не успе у заједничкој краткорочној акцији за решавање високих цена енергије уочи зиме.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести