Група сенатора у САД предложила забрану увоза руске нафте

ВАШИНГТОН: Група републиканских и демократских сенатора у америчком Конгерсу поднела је предлог закона за забрани увоза руске нафте у САД, наводећи да би испоруке из Русије могле да се надокнаде повећањем производње у Северној Америци и другим регионима.
nafta
Фото: pixabay.com

Да би тај предлог постао закон претходно мора да га усвоје Сенат и Представнички дом и да га потпише председник Џо Бајден, али је Бела кућа наговестила да није спремна да подржи потезе који би могли да подстакну раст цене бензина у време када је инфлација већ висока, преноси Ројтерс.

Предлог о забрани увоза руских енергената има за циљ да се казни председник Русије Владимир Путин због војног напада на Украјину, а поднело га је 18 сенатора тог дома који броји 100 чланова, међу којима су и Џо Манчина, конзервативни демократу, и Лиза Мурковски, републиканка. Сличан предлог закона је понудио и сенатор Ед Марки, либерални демократа.

Председница Представничког дома Ненси Пелоси такође подржава забрану. "У потпуности сам за то да се забрани нафта која стиже из Русије“, рекла је она новинарима.

Бела кућа није одмах одговорила на захтев Ројтерса за коментаром.

За сада је неизвесно да ли ће предлог закона добити 60 гласова у Сенату, колико је вероватно неопходно за његово усвајање, али чињеница да га подржава неколико демократа повећава шансе за то.

Сједињене Државе су у просеку месечно увозиле 2021. године више од 20,4 милиона барела сирове нафте и рафинисаних производа из Русије, што је око 8,0 посто укупног америчког увоза течних горива, према подацима Управе за енергетске информације (ЕИА).

Компанија Пар Пацифик Холдингс постала је у четвртак прва америчка рафинерија која је обуставила куповину руске нафте за своју рафинерију на Хавајима. Русија је учествовала са скоро 28 посто у хавајском увозу сирове нафте прошле године, према ЕИА.

Русија је други по величини извозник сирове нафте са дневним испорукама између четири и пет милиона барела, одмах иза Саудијске Арабије.

Иако су из низа западних санкција према Москви изузети руска нафта и гас, у глобалној трговини нафтом је ипак дошло до поремећаја, пошто купци избегавају руске бареле и траже да се снабдеју негде другде, наводи Ројтерс.

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести