Јерменија и Азербејџан на ивици рата

ЈЕРЕВАН/БАКУ: Јерменија и Азербејџан на корак су од рата после ескалације сукоба у азербејџанској области Нагорно-карабах с већински јерменским становништвом.
jermenija
Фото: Tanjug (Armenian Defense Ministry via AP)

Најмање 16 војника и неколико цивила убијено је у нажешћим сукобима између Јерменије и Азербејџана од 2016. године, што је изазвало забринутост за стабилност на јужном Кавказу, који представља коридор за цевоводе кроз које нафта и гас стижу до светских тржишта.

Сукоби између две бивше совјетске републике избили су јутрос око Нагорно-Карабаха, који је прогласио отцепљење од Азербејџана 90-тих година.

Влада Јерменије прогласила је ратно стање и општу мобилизацију због ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху, а исто је учинио и Азербејџан.

Претходно је председник непризнате републике Нагорно-Карабах Араик Хартјунијан прогласио ратно стање и мобилизацију свих грађана старијих од 18 година.

Регион Нагорно-Карабах саопштио је да је 16 његових војника погинуло, а више од 100 рањено након што је, како тврди, Азербејџан јутрос покренуо ваздушне и артиљеријске нападе.

С друге стране, Азербејџан тврди да су снаге те земље реаговале на гранатирање Јерменије и да су преузели контролу над седам села, што Нагорно-Карабах негира.

Из канцеларије азербејџанског тужилаштва саопштено је да је петоро чланова једне породице страдало у гранатирању са стране Јерменије, преноси Ројтерс.

Јерменија је саопштила да су азербејџанске снаге напале цивилне мете, укључујући у Стапанакерту, престоници Нагорно-Карабаха, и обећала "пропорционалан одговор".

Азербејџан је одбацио саопштење јерменског Министарства одбране, наводећи да су уништени хеликоптери и тенкови Азербејџана и оптужило јерменске снаге за покретање "намерних и циљаних" напада дуж линије фронта.

Сукоби су изазвали низ дипломатских реаговања како би се спречило распламсавање вишедеценијског сукоба између већински хришћанских Јермена и махом муслиманског Азербејџана.

Русија је затражила хитан прекид ватре, док је Турска саопштила да подржава Азербејџан.

Премијер Јерменије Никол Пашињан позвао је међународну заједницу да осигура да се Турска не укључи у сукоб Јерменије и Азербејџана око Нагорно-Карабаха.

Пашињан је разговарао телефоном са руским председником Владимиром Путином, док је председник Азербејџана Илхам Алијев разговарао са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом.

ЕУ и ОЕБС су, такође, позвале обе стране да прекину војне акције и врате се преговорима.

Папа Фрања је апеловао на њих да реше своје разлике кроз преговоре.

Јерменија и Азербејџан дуго су у сукобу због отцепљеног азербајџанског већинскои јерменског региона Нагорно-Карабаха, а гранични сукоби појачали су се протеклих месеци.

Азербејџан: Ратно стање не значи мобилизацију широм земље

Проглашавање ратног стања у Азербејџану не подразумева мобилизацију широм земље, поручио је данас портпарол азербејџанске државне службе за мобилизацију и регрутацију војске.

Он је објаснио да је проглашено ратно стање у Азербејџану, али да није објављена општа мобилизација, преноси ТАСС.

"Ако буде потребно, према тренутним законима, резервисти ће бити позвани да учествују у мерама за осигуравање одбране и безбедности
земље", рекао је он.

Сукоби су јутрос избили између јерменских и азербејџанских снага око Нагорно-Карабаха, региона с већинским јерменским становништвом, који је прогласио отцепљење од Азербејџана 90-тих година.

Влада Јерменије прогласила је ратно стање и општу мобилизацију због ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху, а исто је учинио и Азербејџан.

Претходно је председник непризнате републике Нагорно-Карабах Араик Хартјуњан прогласио ратно стање и мобилизацију свих грађана старијих од 18 година.

Јерменија и Азербејџан дуго су у сукобу због отцепљеног азербајџанског већинскои јерменског региона Нагорно-Карабаха, а гранични сукоби појачали су се протеклих месеци.

Пашињан: Планирамо да размотримо признање Нагорно-Карабаха

Јерменска влада планира да размотри могућност признавања независности Нагорно-Карбаха, области у Азербејџану с јерменском вехином, изјавио је данас јерменски премијер Никол Пашињан.

"Да, требало би да размотримо питање признавања независности Арцаха (јерменски назив за Нагорно-Карабах). То питање је на нашој агенди. Требао би да веома озбиљно разговарамо о томе. Разматрамо све сценарије могућег развоја догађаја", рекао је Пашињан у парламенту.

Он је додао да се оружани сукоби воде дуж целе линије контакта и истакао да и Јерменија и "њен непријатељ" (Азербејџан) имају озбиљне губитке, преноси ТАСС.

Сукоби су јутрос избили између јерменских и азербејџанских снага око Нагорно-Карабаха, која је прогласила отцепљење од Азербејџана 90-тих година.

Влада Јерменије прогласила је ратно стање и општу мобилизацију због ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху, а исто је учинио и Азербејџан.

Претходно је председник непризнате републике Нагорно-Карабах Араик Артјуњан прогласио ратно стање и мобилизацију свих грађана старијих од 18 година.

Јерменија и Азербејџан дуго су у сукобу због отцепљеног азербајџанског већинскоги јерменског региона Нагорно-Карабаха, а гранични сукоби појачали су се протеклих месеци.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести