Председник Азербејџана: Има рањених, одговорићемо

БАКУ: Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је данас, поводом ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху, да има погинулих и рањених међу цивилним становништвом и међу војницима након што су јерменске снаге отвориле ватру дуж линије раздвајања.
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev  Foto: Azerbaijani Presidential Press Office via AP
Фото: Председник Азербејџана Илхам Алијев Фото: Azerbaijani Presidential Press Office via AP

„Јерменске снаге су јутрос почеле да пуцају на положаје војске Азербејџана и насеља у разним правцима дуж линије раздвајања. Ватра је отварана из различитог оружја, укључујући оно великог калибра. То је још једна војна провокација Јерменије“, рекао је Алијев, преноси Спутњик.

Он је истакао да Азербејџан неће остати нем на деловање Јерменије.„Тренутно су у току напади на положаје противника, уништена је војна техника“, рекао је Алијев.У Нагорно-Карабаху је јутрос дошло до нове ескалације.

Јерменија је саопштила да су њене снаге обориле два азербејџанска хеликоптера и три беспилотне летелице, а министарство одбране Азербејџана је претходно саопштило да су јерменске снаге пуцале дуж линије раздвајања и да има жртава међу цивилима.

У међувремену, у Нагорно-Карабаху уведено је ратно стање и проглашена општа мобилизација. ратно стање и општа мобилизација потом су проглашени и у Јерменији.

Азербејџан пријавио интензивне сукобе у Нагорно-Карабаху

БАКУ: Министарство одбране Азербејџана издало је саопштење у којем је пријавило интензивне сукобе за важне положаје у Нагорно-Карабаху дуж целе линије фронта, пренео је ТАС.

У саопштењу се наводи да се јединице азербејџанске војске боре за важне положаје који су под окупацијом јерменских трупа у правцу Тертер-Агдам, Фузули-Џебраил и планине Муровдаг.

Ракетне и артиљеријске трупе и ваздушна средства употребљени су у нападу на положаје непријатеља, а уништен је велики број маневарских снага, војне опреме и објеката, наводи се у саопштењу.

Влада Јерменије и председник непризнате републике Нагорно-Карабах прогласили су ратно стање и општу мобилизацију због ескалације сукоба у региону.

Јутрос је јерменски премијер Никол Пашињан рекао да су оружане снаге Азербејџана покренуле офанзиву у правцу региона Нагорно-Карабах и да одбрана ситуацију успешно држи под контролом. Портпарол министарства одбране Јерменије је тада саопштио да су два хеликоптера и три беспилотне летилице азербејџанских оружаних снага погођени током сукоба у Карабаху.

Министарство одбране Азербејџана је раније у току дана саопштило да је Јерменија почела интензивно гранатирање положаја азербејџанске војске и насеља, због чега су оружане снаге ове земље одлучиле да отпочну контра-офанзиву дуж целе линије фронта, како је наведено. Азербејџан је тада пријавио штету, као и повреде међу цивилима.

Сукоб између Бакууа и Јеревана почео фебруара 1988. године, када је аутономни регион Нагорно-Карабах прогласио отцепљење од Азербејџана. Током сукоба између 1992. и 1994. године, Азербејџан је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона. Од 1992. године одржавају се преговори о мирном решењу сукоба у оквиру ОСЦЕ Минск групе, којом председавају Русија, САД и Француска.

Баку: Општа мобилизација није неопходна

БАКУ: Општа мобилизација није неопходна због ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху, јер је војска опремљена у потпуности, саопштила је Државна азербејџанска служба за мобилизацију, преноси ТАСС.

Претходно је Јерменија због најновије ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху прогласила ратно стање и општу мобилизацију, а то је учињено и у Нагорно-Карабаху.

У азербејџанској служби истичу да се јавља и велики број добровољаца.

Иначе, председник Азербејџана Илхам Алијев одржао је поводом најновијих догађаја седницу Савета безбедности, преноси Спутњик.

Министарство одбране Азербејџана саопштило је да је војска заузела низ стратешких тачака у Нагорно-Карабаху.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести