СБ УН почео седницу о Украјини

ЊУЈОРК: Савет безбедности Уједињених нација почео је вечерас седницу на којој треба да гласа о предлогу резолуције којом се осуђује Русија за инвазију на Украјину и захтева од ње да се одмах и безусловно повуче, али би тај покушај могао да пропадне због права Москве да стави вето.
Sednica SB UN Foto: Tanjug/video
Фото: Седница СБ УН Фото: Танјуг/видео

Очекује се да ће резолуцију коју су предложиле САД, након тога разматрати и 193-члана Генералне скупштине УН за неколико дана, рекао је Ројтерсу у четвртак високи званичник америчке администрације, који је желео да остане анониман.

Иако се очекује да Русија уложи вето на резолуцију, Вашингтон и савезници виде ово гласање као шансу да се покаже да је Москва изолована због својих акција.

Дипломате наводе да се очекује да најмање 11 чланица гласа за, док још није познато како ће Кина, Индија и Уједињени Арапски Емирати изјаснити, а амерички државни секретар Ентони Блинкен разговарао је у четвртак са колегама у Индији и УАЕ о Украјини, саопштио је Стејт департмент.

Нацрт резолуције Савета безбедности, у коју је увид имао Ројтерс, садржи осуду руске „агресије" на Украјину, и захтев да „одмах, потпуно и безусловно повуче све своје војне снаге", као и да повуче признање самопроглашених република у источној Украјини.

У тексту се поново потврђује „посвећеност СБ УН суверенитету, независности, јединству и територијалном интегритету Украјине у оквиру њених међународно признатих граница".

Русија је једна од од чланица Савета безбедности са правом вета, заједно са Сједињеним Државама, Кином, Француском и Британијом.

Очекује се да ће се у СБ УН поновити ситуација из 2014. након што се Крим припојио Русији, а када је резолуцију, коју су предложиле САД и која се противила референдуму о статусу Крима са позивом земљама да га не признају, подржало 13 чланица, док је Кина била уздржана, а Русија ставила вето, наводи Ројтерс.

Генерална скупштина УН је тада усвојила резолуцију којом се референдум проглашава неважећим, а која је подржана од 100 чланица, 11 је било против и 58 уздржаних, док двадесетак земаља није гласало.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести