Страх од другог таласа коронавируса

ЊУЈОРК: Док владе широм света разматрају када да укину ограничења кретања која су нашкодила економији, страх за све може да се изрази у две речи - други талас пандемије коронавируса.
korona pixabay
Фото: pixabay.com

Страхује се да ће се након што се пониште мере, пандемија поново појавити с новом снагом и узроковати понављање пораста инфекција, затрпане здравствене системе и неопходност обуставе рада, пише амерички Блумберг.

Пандемије узрокују нови патогени на које велика већина становништва није имуна, због чега долази до глобалне пандемије.

Оне нису уобичајене, међутим, грип је један од најчешћих узрока, а дешава се да се нови облик вируса грипа рашири широм света а затим повуче попут цунамија, пише Блумберг и додаје да је могуће да се неколико месеци касније врати и рашири светом или деловима света.

Пандемије грипа могу привремено да зауставе промене годишњих доба, тако да се из јужне пребаце у северну хемисферу планете током лета, а вирус може да зарази велики број људи у већини области дајући им имунитет од поновне заразе и стварајући такозвани имунитет крда, који штити оне који нису оболели чиме се смањује циркулација вируса.

У случају вируса Ковид-19 земље широм света усвојиле су мере ограничења кретања и меру без преседана - физичко дистанцирање, које су спречиле лако ширење вируса.

Један од фактора који може да утиче на појаву вируса јесте хладније време или патоген који мутира.

У јесен 1918. године десио се други талас шпанске грознице и узроковао највећи број смртних случајева током пандемије, а поједини истраживачи верују да се радило о мутацији која је вирус поново учинила непрепознатљивим за имуни систем већине људи.

Друга важна варијабла је кретање вируса у популацији која раније није била изложена и која нема имунитет, а поред тога, Светска здравствена организација рекла је 24. априла да још нема доказа да су људи који су се опоравили од вируса Ковид-19 и имали антитела, заштићени од друге инфекције.

Блумберг подсећа да је избијање тешког акутног респираторног синдрома (САРС) 2002-2003. године у Азији никада није прерасло у пандемију јер, иако га је изазвао корона вирус, није био заразан као Ковид-19.

САРС се углавном ширио у болницама и насељима где су људи у блиском контакту с телесним течностима заражених пацијената.

Још један патоген релативно непознат људима је ебола која се повремено појављује у Африци, али иако је болест у појединим срединама веома заразна, није толико инфективна да се толико рашири по свету као нови корона вирус.

Из Кине указују да постоји ризик од појаве другог таласа, а у појединим деловима те земље, где су због инфекције уведена ограничења а затим укинута, дошло је до нових случајева због чега су поново уведене мере.

Велики део света се бори да се први талас вируса стави под контролу, а то се чини ограничавањем кретања, мада постоји могућност да се након укидања мера, инфекција поново јави.

СЗО предлаже постепено укидање мера по фазама, како би се тестирали ефекти пре него што дође до потпуног укидања мера.

У сваком случају, сматрају стручњаци, кључно у држању инфекције под контролом без увођења карантина за све јесте проширено тестирање и праћење контаката.

Здравствене власти морају да пронађу заражене особе, да их изолују и открију њихове недавне контакте како би се и они тестирали и изоловали уколико је неопходно.

На крају, могуће је да ће довољно људи бити изложено корона вирусу и да ће се развити имунитет стада и он тако престати да се шири, или ће бити пронађена вакцина против њега.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести