Свет ушао у 2019: Ватромет, славље, високе мере безбедности

БЕОГРАД: Ватромети, концерти, али и појачане мере безбедности обележили су улазак света у Нову 2019. годину.
Doček 2019. Na ulicama Njujorka Foto: AP Photo/Craig Ruttle
Фото: Дочек 2019. На улицама Њујорка Фото: AP Photo/Craig Ruttle

Први су је дочекали становници острва Тонга, Самое и Кирибата у полинезијском троуглу.

Међу првима су 2019. дочекали и на Новом Зеланду, а у највећем граду, Окланду, на десетине хиљада људи окупило се око Скај тауреа, високог 328 метара, како би уз неизбежан, фантастичан ватромет дочекало 2019. годину.

Широм те земље у јужној хемисфери, на хиљаде људи је испратило стару годину и дочекало нову на плажама и улицама.

У препуној сиднејској луци у највећем граду Аустралије, око милион људи је дочекало Нову годину у спектакуларној прослави уз ватромет и соул музику.

АП је пренео да је ово био један од најсложенијих ватромета у историји Аустралије, изведен у златним, љубичастим и сребрним тоновима који су пулсирали уз песму "(Yоу Маке Ме Феел Лике) А Натурал Wоман'''' чувене певачице Арете Френклин, која је преминула у августу.

За овај спектакл је искоришћено 8,5 тона ватромета и њему је виђено више од 100.000 пиротехничких средстава.

Претходно су, због олује која је погодила Сиднеј, покисле десетине хиљада људи који су пристизали на традиционалну прославу, а и сама олуја је "направила свој ватрени шоу", пошто је небо парало на десетине муња.

Становници Тајланда, Сингапура, Филипина, Индонезије, Јапана, Северне Кореје и Кине такође су улазак у 2019. годину обележили ватрометом и ритуалним обредима.

Како преноси "Гардијан", небо изнад Сингапура испунило је шаренило новогодишњих ватромета, а у нову годину су пре те земље ушли и становници Тајланда и Индонезије.

Док су многи Тајланђани обележили Нову Годину ватрометом, стотине верника отишло је у храм Такиен у предграђу Бангкока како би лежали у мртвачким сандуцима током традиционалног ритауала.

Учесици ове бизарне церемоније верују да она симболише смрт и поновно рођење и да ће им то помоћи да се реше лоше среће и роде се поново за свеж почетак у новој години, преноси АП.

Током обреда они у рукама држе цвеће и тамјан, док их свештеници покривају ружичастим чаршавима и при томе изговарају молитве.

У Џакарти је највећи број људи био испред хотела Кемпински чекајући да уђе у 2019, док су недалеко одатле истовремено градске власти организовале масовно венчање за више од 500 сиромашних индонежанских парова који можда немају званична документа попут крштеница.

Већина Јапанаца одлази у манастире и светилишта, а око 30.000 њих је Нову годину дочекало гледајући боксерски меч између Флојда Мејведера и кикбоксера Теншин Насукаве.

У Кини је Нова година, обележена ватрометом изнад Хонгконга, али за Кинезе је много значајнија она кинеска Нова година која стиже у фебруару, када се празнује по кинеском календару, а дочек се организује углавном у храмовима, уз звоњаву и молитве.

У Русији се Нова година дочекује у различито време због 11 временских зона, а новогодишњу прославу је покварила несрећа која се догодила 31. децембра у Магнитурску када се урушила зграда.

У јужнокорејској престоници Сеулу окупиле су се хиљаде људи на дочеку нове године у коју су ушли уз ватромет и традиционалан звук познатог звона Босинак на церемонији код скупштине града.

Јужнокорејци су у нову годину ушли са надом у остварење стабилног мира након три корејска самита и смањења тензија по питању нуклеарног програма Северне Кореје, навео је АП.

Нову годину свечано су уз ватромет са највише зграде на свету, Бурж Калифе, дочекали и Уједињени Арапски Емирати.

Стотине хиљада слављеника се окупило у Дубаију како би присуствовало спектакуларном ватромету, навео је АП.

Њујорчани су 2019. годину дочекали на Тајмс скверу уз традиционално спуштање кристалне кугле и наступе америчких звезда.

Окупљеним људима није сметао ни пљусак да уживају у наступима певачица Кристине Агилере и Биби Рексе, која је уочи спуштања кугле у поноћ отпевала хит Џона Ленона "Имеџин" (Имагине), пренела је агенција АП.

Улазак у Нову годину у Њујорку је био праћен појачаним мерама безбедности.

И небо изнад Лас Вегаса ноћас је обасјао новогодишњи ватромет који је трајао осам минута и пратио ритам песама "Луцк Бе а Ладy", Френка Синатре, "Алл нигхт лонг" Лајонела Ричија и "И дрове алл нигхт" у извођењу Селин Дион, пренео је АП уз констатацију да "нигде не сија као у Лас Вегасу".

Грађани и посетиоци славили су у новогодишњој ноћи уз звуке Леди Гаге, Селин Дион и Гвен Стефани.

У прославу новогодишње ноћи у том граду уложено је више од 400 милиона долара, а безбедност је била на веома високом ниву након што је 2017. наоружани мушкарац на музичком фестивалу убио 58 особа.

На плажи Копакабана у Рио де Жанеиру Нову годину је прославило више од два милиона људи.

АП је пренео да су Бразилци у Нову годину ушли уз 14-минутни ватромет неколико сати пре него што је десничарски политичар Жаир Болсонару положио заклетву за председника.

На Новогодишњој траси, највећој журци под ведрим небом у Аустрији, у центру Беча, нову 2019. годину дочекало је око 750.000 људи уз традиционални бечки валцер и велики ватромет изнад бечке Већнице.

Осим тога, по први пут је организована и Улица среће, дуж које су били штандови са амајлијама, али и "гатаре" разних врста.

Од 14 часова, па све до 2 сата после поноћи трг Грабен у центру Беча је био претворен у највећу балску дворану Европе под отвореним небом.

Врхунац прославе Нове године свакако је био традиционални новогодишњи концерт бечке Филхармије, а аустријанци су Нову годину дочекали "широке руке", јер су поторшили око 200 милиона евра у најлуђој ноћи.

Лондон, Париз и Берлин ушли су у Нову годину уз велике ватромете, али и појачане мере безбедности на улицама.

Британци су у Нову годину ушли уз традиционалан звук Биг Бена, иако је сат био угашен већ више од годину дана због радова на обнови куле, док су се Парижани и туристи окупили у Авенији Јелисејска Поља да прославе новогодишњу ноћ, под јаким мерама безбедности.

Антивладин покрет у Француској "Жути прслуци" претходно је позвао људе путем друштвених мрежа да се прикључе "празничним" демонстрацијама.

Испред Брандербуршке капије у Берлину, такође су се окупиле десетине хиљада људи на обележавању уласка у 2019. годину, уз високе мере безбедности, са око 1.300 припадника полиције распоређених широм немачке престонице.

До поноћи је, према наводима берлинске полиције, било мање инцидената него 2018. у то време.

Улазак у Нову годину обележила су и бројна обраћања председника, међу којима Француске, Кине, Русије који су својим грађанима честитали и изнели приоритете за 2019. годину.

Последња места на Земљи која улазе у Нову годину су мала, удаљена америчка острвца као што су острво Бејкер и Хауланд, која су ненасељена, а од насељених места, последњи дочекују 2019. годину становници америчке Самое.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести