Темељни уговор са СПЦ заглављен у стручној комисији

ПОДГОРИЦА: Председник Црне Горе Мило Ђукановић обавестио је раније премијера Дритана Абазовића да у тиму који ће анализирати текст уговора са Српском православном црквом не би требало давати простора особама које су у јавности препознате по недавном ангажману у оквиру јавних дебата као заступници друге уговорне стране, преноси подгоричка Побједа.
podgorica pixabay
Фото: pixabay.com

Ђукановић је, према информацијама тог листа, то сугерисао Абазовићу како би држава боље обезбедила свој интерес и како би се елиминисала могућност накнадних приговора.

Уговор који би влада требало да потпише са, "Црквом Србије", како Побједа назива Српску православну цркву, усвојен је на седници 8. јула, иако за то, како тврде, премијер није обезбедио квалификовану већину коју су конституенти нове власти договорили коалиционим споразумом. Лист наводи да су се након оштре критике дела јавности и ставова ДПС-а и СДП-а да ће ускратити подршку Абазовићевој влади, председник Ђукановић и премијер састали 19. јула и договорили формирање стручне комисије која ће испитати уставност одредби уговора и то, како је планирано, најкасније до 31. јула.

Позиве да буду део комисије, Абазовић је упутио адвокату који је био део правног тима Српске православне цркве Велибору Марковићу, државном секретару у Министарству правде Бојану Божовићу и магистру права и асистенту на Универзитету Доња Горица Андреју Брацановићу. На Ђукановићев приједлог, са друге стране, позване су декан Правног факултета Анета Спаић, извршна директорка Акције за људска права Теа Горјанц-Прелевић и чланица Управног одбора Удружења правника Ана Станковић Мугоша.

Први, конститутивни састанак требало је да буде одржан 22. јула, али је одложен на неодређено време, након што су Горјанц-Прелевић и Спаић одлучиле су да иступе, јер им је било неприхватљиво да сарађују са адвокатом Марковићем који је, како су навеле, јавности познат по промоцији хомофобије и сексизма.

Побједа пише да је питала премијера Абазовића хоће ли повући предлог о именовању Марковића за члана комисије, али одговор, кажу, нису добили.

"Штавише, премијер никако није коментарисао питање уговора откако су Горјанц Прелевић и Спаић рад у комисији условиле повлачењем предлога о именовању Марковића за члана, иако се планирани рок 31. јул приближава", пише Побједа.

У међувремену, Акција за људска права је ипак јуче доставила примедбе на уговор.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести